Rutin olarak her sabah çorbadan poğaçaya, pideden paketlenmiş hazır yemeğe kadar pek çok üretimin yapıldığı Neriman-Sami Türkdoğan Aşevi’nde mesai, sabah saat 04.00’te başlıyor. Malzemelerin soğuk depolardan alınması ile başlayan zorlu üretim sürecinde, usta aşçıların hijyenik ortamda hazırladıkları sıcak yemekler özel paketleme sistemi ile sıcaklıkları korunarak nakledilmeye hazır hale getiriliyor. Özel kutularda 5 saat boyunca ısısı korunan yemekler böylece ihtiyaç sahibi ailelere sıcak sıcak servis ediliyor.

İmamoğlu ile Güzel Çatalca’da birlikte sahada İmamoğlu ile Güzel Çatalca’da birlikte sahada

3 ÖĞÜN SICAK YEMEK

Kartal Belediyesi’ne bağlı kreşlere ve ihtiyaç sahibi ailelere bu şekilde ulaştırılan yemekler özel servis araçları ile her gün dağıtılıyor. Aşevinde her gün Kartal Belediyesi kreşleri için kahvaltı, öğle ve ikindi ara öğün olarak aşevinden 3 öğün sıcak yemek çıkıyor.

DAYANIŞMANIN EN GÜZEL ÖRNEKLERİNDEN

Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, ilçede ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılan yemeklerin aşevinde titizle hazırlandığını ifade ederek, “Toplumsal dayanışmanın örneklerinden biri olan Aşevi ve Gıda Bankası ile komşularımızın her zaman yanındayız. İhtiyaç sahibi ailelere ulaştırılmak üzere ekiplerimiz tarafından yapılan yemekler ile bir nebze olsun komşularımıza destek olmak istiyoruz. Kartal’da ihtiyaç sahibi komşularımızın sofralarına uzanan yolculuğun bizim içinde tatlı bir yorgunluğu ve mutluluğu var. Mesai arkadaşlarımızın günün ilk ışıklarıyla birlikte çalışmalarına başlayarak yaptığı yemekler ihtiyaç sahibi komşularımıza dağıtılırken, iş yerine yetişmeye çalışan vatandaşlarımıza, üniversiteye giden öğrencilerimize de yaptığımız çorba ikramlarıyla onların güne başlamalarına destek oluyoruz. Diğer yandan hayırsever vatandaşlarımız ile gönül köprüsü kurarak ‘Sofraya bir tabak da sizden’ diyerek desteklediği çalışmalarımızla birlikte ilçemizde tüm komşularımıza destek oluyoruz. Gıda Bankası ile de ihtiyaç sahibi komşularımızın ihtiyaçları doğrultusunda yardımlarımızı yapıyoruz.” dedi. 

SICAK ZİNCİR BOZULMUYOR

Maddi olanaksızlık veya sağlık nedenleri ile Kartal Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’ne başvuran 65 yaş üstü ihtiyaç sahibi vatandaşlara da yine aşevinde hazırlanmış yemekler her gün sıcak bir şekilde servis ediliyor. Hali hazırda her gün 90 haneye 270 porsiyon sıcak yemeğin hazırlandığı Neriman-Sami Türkdoğan Aşevinde, cenaze ve taziye hizmetleri içinde üretim yapılıyor. Vefat eden Kartallı vatandaşların yakınlarının Komşu İletişim Merkezi’ni arayıp talep açmaları halinde taziye evine aşevi tarafından pide ve ayran gönderiliyor.

BİR TABAK DA SİZDEN

Kartal Belediyesi Neriman-Sami Türkdoğan Aşevi’ne bağlı faaliyet gösteren Gıda Bankası’nda da her gün yoğun bir mesai yapılıyor. Kartallı vatandaşların ve sivil toplum kuruluşlarının bağışları ile ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılmak üzere, içinde çocuk bakım ürünlerinin ve gıda ürünlerinin bulunduğu yardım kolileri Gıda Bankası’nda hazırlanıyor. Bağışçı olmak isteyen vatandaşlar; 444 4 578 Komşu iletişim Merkezi’ni arayarak veya Kartal Belediyesi Ana Hizmet Binası Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’ne başvurarak sofraya bir tabak daha ekleyebiliyor.

Editör: Anıl Kılıçlı