Emeklilerin, kaliteli zaman geçirmeleri ve uygun fiyata sosyalleşmeleri sağlamak amacıyla hizmete sunulan emekli evinde çay 1 TL, kahve 5 TL olacak. Kafeteryadaki diğer ürünlerden de yüzde 15 oranında indirim sağlanacak.  Emekli Evi’nin bir diğer amacı ise yaş almış bireylerin sağlıklarını korumak. Emekli Evi’nde, emekliler düzenli aralıklarla sağlık taramaları yaptırabilecek. Belirli günlerde psikolojik danışmanlık hizmetinden yararlanabilecek.

Kasımpaşa Turabibaba Kütüphanesi bahçesinde yer alan Emekli Evi’nin açılışı Beyoğlu Belediye Başkanı İnan Güney ve eşi Ayşen Güney ile çok sayıda emeklinin katıldığı bir törenle gerçekleşti. Törende konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı İnan Güney, “Vatandaş eskiden belediyelerden daha çok teknik belediyecilik beklerdi. Ancak kent yoksulluğunun iyice arttığı, krizin artık bütün hanelere girdiği bugünlerde, vatandaş belediyelere farklı bir misyon yükledi. Bütün belediyeler imkanları ve bütçeleri doğrultusunda ihtiyaç sahiplerine her türlü sosyal yardımı, çeşitliliği arttırarak, ulaşılan kişi sayısını arttırarak devam ettirmek ve bu hizmetleri öncelemek mecburiyetindedir. Bugün içerisinde bulunduğumuz Kasımpaşa Emekli Evimiz de bu bakış açımızın en güzel örneğidir” dedi.

Beyoğlu’nun Kültürel Mirası Koruma Altında Beyoğlu’nun Kültürel Mirası Koruma Altında

“İKİ BARDAK ÇAY EMEKLİLER İÇİN LÜKS OLMUŞTUR”

Beyoğlu’nun 3-4 mahallesinde daha Emekli Evi açmayı planladıklarını belirten Güney “Emeklilerimiz uzun yıllar ülkenin değişik kurumlarına, devletin veya özel sektörün değişik kurumlarına emek vermiş, ter dökmüş, prim ödemiş ve rahat etmesi gereken zamanlarda maalesef günümüzde iki bardak çay emekliler için lüks olmuştur. O nedenle burası kıymetli bir yer. Emeklilerimiz bu zorluğu biraz aşsın, emeklilerimiz biraz rahat nefes alsın, emeklilerimiz “acaba gidersem çay parası öder miyim?” derdinden uzaklaşsın. Üç tane emekli yan yana geldi mi kim çay parası ödeyecek diye birbirlerinin gözüne baktığı bu dönemde 1 liraya gelip çay içsinler, sosyalleşsinler diye burayı bugün büyük bir gurur ile onların hizmetine açtık” şeklinde konuştuk. Beyoğlu Belediye Başkanı Güney, Kasımpaşa Emekli Evi’nde emekliler için sağlık taramasının yanı sıra sanatçılarla buluşmalar, açık hava sinema gösterimleri gibi sosyal ve kültürel etkinliklerin de olacağını ifade etti.

EMEKLİ OLMAYANLAR DA YARARLANABİLİR

Öte yandan Emekli Evi’nin kapısının herkese açık olduğu belirtildi. Emekli olmayanlar vatandaşlar için çay 5 TL, kahve 20 TL olacak. 

Editör: Editör Yazar