2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde tartışmalı bir şekilde Cumhurbaşkanı Adayı olarak gösterilen Ekmeleddin İhsanoğlu'nun Marmara Üniversitesi'nde katılacağı hilafet çalıştayı sosyal medyada gündem oldu.

AÇILIŞ KONUŞMASI YAPACAK

Marmara Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi’ne bağlı Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü'nün düzenlediği 'İlgasının 100. Yılında Hilafet Çalıştayı'nın açılışında İhsanoğlu, “Hilafetin İlgasının Tedaileri ve Boşluğu Doldurma Gayretleri” başlıklı açılış konuşması yapacak.

2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri'nde CHP ve MHP tarafından “çatı aday” sıfatıyla cumhurbaşkanlığına aday gösterilen, 14 siyasi partinin desteklediği İhsanoğlu yüzde 38,44 oy alarak seçimleri Yüzde 51,79 oy alan Recep Tayyip Erdoğan'a karşı kaybetmişti.

"EKMEK İÇİN EKMELEDDİN"

Çocuk işçi Alperen Enes  Ural kimdir, niye öldü? Çocuk işçi Alperen Enes Ural kimdir, niye öldü?

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Ekmeleddin İhsanoğlu'nun seçim kampanyası bile yıllarca konuşulmuştu. İhsanoğlu kampanyasında "Ekmek için ekmeleddin" sloganı kullanılmıştı.

Kılıçdaroğlu kendisine sorulan, "Ekmeleddin İhsanoğlu ismini MHP Genel Başkanı Bahçeli mi önerdi" sorusuna, "Yok hayır. Bizim önerimiz. Yeni bir isim de değil aslında" şeklinde yanıt vermişti. İhsanoğlu'nun adaylığı nedeniyle eleştirilen Kılıçdaroğlu "Türkiye için bir kazanım. O tıpkı Neşat Ertaş gibidir. Toplumun her kesimini kucaklar. Ekmel beyi en az bizim ülkemizde tanınıyor, gidin Ekmel beyi Fransa'ya sorun, Ortadoğu'ya sorun..." diyerek İhsanoğlu'nu övmüştü. Ekmeleddin İhsanoğlu daha sonra, 7 Haziran ve 1 Kasım 2015 genel seçimlerinde MHP’den İstanbul Milletvekili seçilerek Meclis’e girmiş, 2017'deki başkanlık sistemi referandumunda da “evet” oyu vereceğini açıklamıştı.

Editör: Editör Yazar