Tam havalar ısındı derken Türkiye'ye Kutup bölgesinden Türkiye'ye doğru yaklaşan büyük bir soğuk hava kütlesinin haberi geldi.

Meteoroloji'den yapılan son açıklamalara göre Türkiye'nin özellikle Kuzey kesimlerinde hava buz kesecek. 

SICAKLIK 15-20 DERECE ARASI DÜŞECEK

Türkiye’ye 29 Mart Çarşamba günü soğuk bir hava dalgasının gelebileceği, bu dalganın hava sıcaklıklarını 15-18 derece birden düşürme gücüne sahip olduğu belirtildi.

Kutup soğuk hava dalgası

Hava Forum’dan yapılan meteorolojik verilere ilişkin açıklamada ise şu ifadeler yer aldı:

“Yeni haftada maalesef kendine dikkat etmeyen birçok kişi hasta olacak. Örneğin İstanbul'da pazartesi 21 dereceye kadar çıkacak sıcaklık çarşamba gündüz 5-6 gece ise 2-3 dereceye kadar inecek. Aradaki fark neredeyse 20 derece! Tam hastalık havası... Sıcaklıkları 15-18 derece birden düşürme gücüne sahip bir soğuk hava dalgası ile karşı karşıyayız. Muhtemel rotası Türkiye. Bu soğuk hava dalgası gelirse 29 Mart Çarşamba günü gelecek, gelişmeleri takip ediyoruz. Tehlikeli bir soğuk hava dalgası, zirai don yapar.”

Ermeniler uluslararası mahkemelerde yargılanmalı Ermeniler uluslararası mahkemelerde yargılanmalı

DEPREM BÖLGESİ İÇİN DE KÖTÜ HABER!
Öte yandan deprem bölgesi için de Meteoroloji, kuvvetli sağanak yağış uyarısı yaptı. Yağışların yarın geceye kadar sürmesi bekleniyor. 12 il için sarı ve turuncu kodlu uyarı yapıldı.

SAĞANAK VE ÇIĞ UYARISI
Yağışların; öğle saatlerinde Diyarbakır, akşam ve gece saatlerinde Gaziantep, Kilis, Adıyaman ve Şanlıurfa çevrelerinde yerel kuvvetli olması (21-50 kg/m2) beklendiğinden yaşanabilecek ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek yamaçlarında çığ tehlikesi riski bulunduğundan dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Editör: Anıl Kılıçlı