Son dakika İzmir'de şok intihar; Tugay'ın koruması intihar etti Son dakika İzmir'de şok intihar; Tugay'ın koruması intihar etti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) Esenler Belediyesi'ne açtığı davada karar çıktı.

İBB‘nin açtığı dava sonrası kararı hukuka aykırı bulan mahkeme gerekçesinde; “söz konusu plan değişikliği’nde şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve teknikleri ile ilgili mevzuat doğrultusunda hukuka uyarlılığı bulunmadığı” ifadelerine yer verildi.

İstanbul 8. İdare Mahkemesi; Esenler Belediyesi'nin Birlik Mahallesi’ndeki İBB'ye ait sosyal tesis ve rekreasyon alanını plan değişikliğiyle ‘açık otopark alanına dönüştürmesi kararını ‘hukuka aykırı’ buldu.

İBB SOSYAL TESİSİN YAPIMINA BAŞLAMIŞTI

İBB bölgede projelerini geçen yıl yarışma ile elde ettiği, içerisinde kreş, mahalle evi, kütüphane, etkinlik alanları ve otopark gibi Esenler halkına hizmet edecek ‘Sosyal Merkez’ projesinin temellerini atmış, tesisin yapımına başlamıştı.

OY BİRLİĞİ İLE İPTAL

İBB’yi haklı bulan ve plan değişikliğine ilişkin kararı oy birliği ile iptal eden mahkeme gerekçesinde;” “Söz konusu plan değişikliği süreci ile ilgili olarak değişiklik yapılmasının zorunlu kılan nedenlerin somut ve objektif bir şekilde ortaya konulamaması, plan açıklama raporunda, plan kararına dayanak olan araştırma ve analizlerin açıklanmaması, ölçeğinin gerektirdiği detayda planlama alanına ilişkin inceleme, araştırma, etütlerden elde edilen senteze dayalı olarak hazırlanmaması, ilgili kurumların görüşlerine uygun olmaması, plan değişikliğinde şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve teknikleri ile ilgili mevzuat doğrultusunda hukuka uyarlılığı bulunmadığı sonucuna varılmaktadır.” ifadeleri kullanıldı. KENT YAŞAM HABER MERKEZİ

Editör: Editör Yazar