Küçükçekmece’de bulunan Halkalı Caddesi Sefaköy merkezde yer alan, geçtiğimiz depremlerde ağır hasar alan Türker Apartmanı ve Türker Pasajı, 2 yıldır mahkemelikti. Geçtiğimiz hafta mahkemenin sonuçlanmasıyla yıkımla karşı karşıya kalan esnaf, belediye ve diğer kurumlardan bayrama kadar süre istiyor.

Elektrik ve doğalgazı kesilen Türker Pasajı esnafı şaşkın. Kuyumcular, eşyalarını paketleyip daha güvenli bir yere taşırken diğer esnaflar ise boşaltma tebligatının ev sahiplerine ulaştığını ve ev veya işyeri sahiplerinin bu kararı kendilerine 3 gün önce bildirdiklerini, dolayısıyla yeni bir yer bulmak veya eşyaları boşaltıp taşıyacak yer bulmak için zamana ihtiyaçları olduğunu söylediler. Bunun için 15-20 gün süre istediler.

MAHKEME KARARI HIZLI ÇIKINCA ESNAF MAĞDUR OLDU

Kararın ani alınması ve uygulanması, pasaj esnafında ciddi mağduriyetlere yol açtı.

Yıkım kararının ardından elektrik ve doğalgazın kesilmesi, özellikle pasajdaki esnafları olumsuz etkiledi. Elektrikle çalışan vitrinlerin çalışmaması, kuyumculuk yapan esnaflar için ciddi bir güvenlik tehdidi oluşturuyor. Gündüzleri dahi karanlık bir ortamda iş yapmak zorunda kalan esnaflar, müşteri kaybı yaşama riskiyle karşı karşıya.

YENİ BİR YER İÇİN EK SÜRE İSTİYORLAR

Türker Pasajı esnafı, yıkım kararının ardından kendilerine tanınan kısa sürede iş yerlerini boşaltıp tahliye etme zorunluluğuyla karşılaştı. Ancak, bu sürenin yetersiz olduğunu ve yeni bir yer bulmak veya eşyaları taşımak için daha fazla zamana ihtiyaçları olduğunu belirtiyorlar.

Adana'da yasak aşk yaşadığı iddia edilen hakime görevden alındı Adana'da yasak aşk yaşadığı iddia edilen hakime görevden alındı

Türker Pasajı esnafı, belediyeden ve ilgili kurumlardan kendilerine Kurban Bayramı’na kadar süre verilmesini talep ediyor. Bu sürenin, işlerini düzenlemek ve mağduriyetlerini en aza indirebilmek adına önemli olduğunu vurguluyorlar.

Konuyla ilgili olarak belediye yetkililerinden ve ilgili kurumlardan henüz resmi bir açıklama yapılmazken, esnafların taleplerinin dikkate alınması ve yaşanan mağduriyetlerin en kısa sürede giderilmesi bekleniyor. KENT YAŞAM HABER MERKEZİ

Editör: Editör Yazar