Maltepe Belediye Başkanı ve Meclis Başkanı Ali Kılıç’ın yönettiği toplantı Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlenen seçimde Kılıç da önemli açıklamalarda bulundu.

Kılıç toplantının açılışında yaptığı konuşmasında Maltepe’de görevi devraldıkları 2014 yılında söz verdikleri projeleri bugün hayata geçirmenin onurunu ve gururunu yaşadıklarını belirterek “Maltepe’nin temel sorunları alt geçit, kentsel dönüşüm ve ulaşım sorunuydu. 40 yıldır kangren haline gelmiş kentsel dönüşüm projemizi geçen dönem tüm meclis üyesi arkadaşlarımızla, bütün siyasi partilerinde desteğiyle rahmetli Kadir Topbaş’ın yönlendirmesiyle Başıbüyük, Gülensu, Gülsuyu mahallesinde oy birliğiyle geçirmiştik. Bu meclisimiz için bir gurur vesilesiydi.” dedi.

MEYDAN, HAZİRAN’DA TAMAM

Maltepe meydan projesinin haziran ayı ortalarında tamamlanacağının bilgisini veren Kılıç  “Tüneli 19 Mayıs’ta açmayı planlıyorduk. Buradaki makine ve araçlarımızı deprem sonrası deprem bölgesine intikal ettirmek zorunda kaldık. Bu nedenle kazı çalışmaları biraz yavaş seyretti. Alt geçidi açıp Maltepe’ye yakışır güzel bir medyana kavuşturma projemizi tamamlayacağız. Maltepe insanı ağırlıklı olarak alışverişe Kadıköy’e gider. Alışveriş merkezlerimiz Maltepe’nin Kartal bölgesinde kalıyordu. Buraya hafif raylı bir tramvay projesini hazırlamıştım. Projeyi Ekrem İmamoğlu’na sunmuştum. Bostancı’dan Cevizli Mahallesi’ne kadar olan bölümünde vatandaşların tek araçla seyahat etmesini sağlayacağız. Böylece minibüs ve otobüsleri minibüs yolundan kaldırıp bu tıkanıklığı gidermek için planlama yaptık. Büyükşehir’den arkadaşlarımız geldi. Kadıköy meydanına kadar uzatılan bir proje oldu. Bu da bizim için bir gurur vesilesi. İnşallah en kısa zamanda teknik altyapısı, planlaması tamamlanır. Gerçekten Maltepe’ye vizyon katacak bir hafif raylı projeyi hayata geçireceğiz. Sayın Cumhurbaşkanı’nın da imzaladığı M’EXPO projesini de bu hatta uzatıp katkı sunmuş olacağız. “ diye konuştu.

Toplantıda Meclis İkinci Başkan Vekili Besim Ünsaldı’nın 14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek seçimler öncesinde milletvekilliği aday adaylığına başvurarak görevinden istifa etmesi üzerine  yerine geçecek isim belirlendi. Meclis 2. Başkan Vekilliği görevine Savaş Eroğlu seçildi. Encümen üyelikleri seçimi için yapılan gizli oylamada encümen üyeliklerine Gönül Dinler, Ecvet Eşlegül ve Cem Kahraman seçildi.

Toplantıda açık oylama ile yapılan ihtisas komisyonları şu isimlerden oluştu:

Plan ve Bütçe Komisyonu:  Canan Sezgin, Nilgün Dinçöz, Nazmi Korkmaz

İmar Komisyonu:  Tuncay Akın, Erol Tepebaşı, Resul Gürsoy

Hukuk Komisyonu: Durmuş Türk, Yıldız Doğan, Mehmet Can Erdoğdu

Tarife Komisyonu: Ecvet Eşlegül, Cem Kahraman, Ufuk Yıldız

Kesin Hesap ve Tetkik Komisyonu: Yahya Han, Canan Sezgin,  Seda Alkan

Sağlık ve Çevre Komisyonu: Zeynep Babacan, Ayhan Akkaya, Celal Bayar

Toplu Konut ve Gecekondu Komisyonu: Celal Akgül, Tuncay Akın Orhan, Nevzat Eren

Eğitim, Kültür ve Sanat Komisyonu: Ercan Konak, Tuncay Akın Orhan, Yakup Yıldız

Ulaşım Koordinasyon Komisyonu: Kemal Hasgül, Murat Zeynel Ceylan, Mehmet Can Aslan

Engelliler Komisyonu: Erkan Dinçel, Mehmet Demiröz, Rahmi Çakır

Deprem ve Doğal Afetler Komisyonu: Erhan Kocaoğlu, Kazım Demirtaş, Serdar Denizmen

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu: Zeynep Babacan, Canan Döner, Sevinç Gül Akdere

Gündem maddelerinin görüşülmek üzere ilgili komisyonlara havale edilmesinin ardından toplantı sona erdi. KENT YAŞAM HABER MERKEZİ

Editör: Editör Yazar