banner246
Sumeyra Dugan
Sumeyra Dugan
10 Aralık 2020 Perşembe 10:05
Kaftancıoğlu"Aşkın nedeni belli oldu"

İstanbul’un Silivri İlçesi'nde yer alan Kavaklı’da 172 Bin metrekarelik alanın Sancak ailesinin sahibi olduğu Maxicells İlaç Sanayi A.Ş' ye tahsis edilmesi üzerine örgüt adına   basın açıklaması yapan Kaftancıoğlu; “Ethem Sancak, 'Anam, babam, sana feda olsun Erdoğan. Aramızda Mevlana ile Şems’in arasındakine benzer bir aşk var’ dememiş miydi? Aşkın sebebi böylelikle anlaşılıyor. Sen memleketin bütün toprağını ve varını gidip Ethem Sancak’a peşkeş çekersen, aralarında daha ne aşklar ve ne aşıklar doğar‘’ dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Silivri eski Belediye Başkanı Özcan Işıklar,  Silivri İlçe Başkanı Berker Esen, Küçükçekmece İlçe Başkanı Turgay Özcan, Bağcılar İlçe Başkanı İmrek ve birçok vatandaşın katıldığı basın açıklamasında CHP istanbul İl Başkanı  Canan Kaftancıoğlu basın mensuplarına şu açıklamayı yaptı;

"BURASI PEŞKEŞ ÇEKİLEN BİR ARAZİ OLUYOR"

‘‘Şu anda Silivri’nin Kavaklı İlçesi'nde üzerinde bulunduğumuz alan hazineye ait 172 dönümlük bir arazi. Bu arazi dönemin Silivri Belediye Başkanımız tarafından 2009 yılında Tarım İlimleri Üniversitesi yapılması hedefiyle imar planlarına, kısmen yüksek öğrenim, spor tesisi alanı ve park olarak kamu faaliyetlerinde kullanılmak üzere işlenmiştir. 31 Ağustos 2020 tarihinde de şu anki belediye başkanı Kızılay’ın bu alanı kullanmak üzere yapılan başvuruda alanın kullanımının uygun olmadığını açıklamıştı. Aynı şekilde 25 Eylül 2020 tarihinde de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bu alanı kullanmak için belediyeye yazı yazdı ve belediye ise uygun olmadığı yönünde görüş bildirdi. Bütün bunlara rağmen bugünkü belediye başkanı döneminde  alan. Aralık 2020 tarihinde 31.324 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile peşkeş çekildi."ifadelerini kullandı.

"SİLİVRİ HALKI GEREĞİNİ YAPACAKTIR"

Açıklamasında MHP’li Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz’ın Silivri Halkı'nın oylarıyla göreve geldiğini ve saraya değil halka hizmet etmesi gerektiğinin altını çizen Kaftancıoğlu, "Şunun altını özenle ve dikkatle çizmek isterim. Bugünkü Silivri Belediye Başkanı'na sesleniyorum. Sen halkın oylarıyla oraya oturmuş bir belediye başkanısın. Seni saraydaki değil; Silivri halkının oyları oraya oturtmuşken, daha önce iki kez doğru bulmadığın bir uygulama, cumhurbaşkanı kararıyla birine peşkeş çekilirken ‘’doğru bulmasak bile desteklemeye devam edeceğiz’’ demenin ne siyasi; ne de insani bir açıklaması olamaz. Belediye başkanları halka hizmet etmek için seçilmiş kişilerdir. O nedenle halkın değil; sarayın talimatlarıyla belediye başkanlığı yapmaya devam edersen eğer, sonraki dönem Silivri halkı sana gereğini yapacaktır’’ şeklinde konuştu.

"10 MİLYON SERMAYELİ FİRMAYA 4 MİLYONLUK YATIRIM"

Konuşmasında arazinin tahmini rayiç bedeline de değinen Kaftancıoğlu, ‘‘Hazineye ait olan bu alanın tahmini bedeli 350 milyon lira. Burada yaşayan vatandaşlar için tarım alanı, spor alanı veya üniversite olarak kullanılabilecek bu alanın tahmini bedeli 350 milyon TL. Bu 350 milyon TL’lik arazi, cumhurbaşkanı kararı ile Sancak ailesine ait Maxicells İlaç Sanayi A.Ş’ye yatırım bedelinin binde biri bedelle tahsis ediliyor. Maxicells firması 4 milyar 727 milyonluk sanayi yatırımı yapmayı vaad ediyor ve alan binde bir bedelle yani 4 milyon 727 bin liraya tahsis ediliyor. Bir başka çarpıcı durum ise Maxicells firmasının sermayesinin 10 milyon lira olması. Kısacası 10 milyon sermayesi olan bir firmaya 4 milyar 727 milyonluk bir yatırım için bu arazi peşkeş çekiliyor’’ dedi.

"SANCAK AİLESİNE PEŞKEŞLER DEVAM EDİYOR"

İl Başkanı Kaftancıoğlu, konuşmasında Sancak ailesinin usulsüzce aldığı diğer ihalelerden de bahsetti. İnsanların haklarının Sancak ailesine peşkeş çekildiğinin altını çizen Kaftancıoğlu, ‘‘2014 yılında TMSF tarafından satışa çıkarılan BMC şirketinin Sancak ailesine nasıl satıldığı hepimizin hafızasında. 2015 yılında İBB tarafından açılan İETT ihalesi yapılmıştı. TEMSA’nın kazandığı birinci ve KARSAN’ın kazandığı ikinci ihale iptal edilmişti. Sonrasında ise Sancak ailesinin sahibi olduğu BMC şirketine Büyükşehir’in ihalesi verilmişti. Sağlık Bakanlığı’nın açtığı ve uygun birçok firmasının bulunmasına rağmen Sancak ailesinin sahibi olduğu Maxicells firmasına 12 ay boyunca SGK aracılığıyla köprü ve otoyollarda olduğu gibi alım garantisi verilerek bu kişi ve kurumlar kollandı. Maalesef bitmedi. 20 milyarlık Tank palet fabrikasının Sancak ailesi ve onlar üzerinden Katarlılara nasıl peşkeş çekildiğini hepimiz biliyoruz. Biz bugün, Sancak ailesine bu memleketin topraklarının ve insanlarının haklarının nasıl peşkeş çekildiğini hatırlatmak için buradayız."açıklamasını yaptı.

MURAT SANCAK'I HATIRLATTI

Canan Kaftancıoğlu, sözkonusu alanın tahsis edildiği Maxicells firmasını sahibi Ethem Sancak’ın yeğeni Murat Sancak'ı hatırlatarak, "Bu şahsı vatandaş test yaptıramazken, test yaptıracak kit bulamazken sosyal medyada elindeki testleri şarlatanca kullanan kişi olarak hatırlıyoruz’’ dedi.

"DAHA ÇOK AŞKLAR DOĞAR"

Konuşmasında Ethem Sancak ile AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki ilişkinin temelinde de karşılıklı çıkarların olduğunu vurgulayan Kaftancıoğlu, ‘‘Ethem Sancak; ‘’Anam, babam, sana feda olsun Erdoğan. Aramızda Mevlana ile Şems’in arasındakine benzer bir aşk var’’ dememiş miydi? Aşkın sebebi böylelikle anlaşılıyor. Sen memleketin bütün toprağını ve varını gidip Ethem Sancak’a peşkeş çekersen, aralarında daha ne aşklar ve ne aşıklar doğar’’ dedi.

"KAMUNUN YARARINA YATIRIMLARA DEĞİL, PEŞKEŞLERE KARŞIYIZ"

Kaftancıoğlu, CHP olarak sömürün karşısında durup halkın haklarını korumaya devam edeceklerini belirterek ‘‘Biz CHP olarak, ülkemize katma değer katacak ve fayda sağlayacak her türlü yatırımı destekliyoruz ve desteklemeye devam edeceğiz. Ancak yandaşa peşkeş çekilen ve yetimin hakkını sömüren her türlü planın karşısında durduk ve bundan sonra da durmaya devam edeceğiz. Biz yatırımlara değil; yatırım adı altında çekilen peşkeşlere karşıyız. Ülke toprağını bir avuç yandaşa peşkeş çekenleri hem Silivri hem de tüm Türkiye Halkı'nın vicdanına havale ediyoruz. CHP olarak bütün bu peşkeşlerin önüne geçeceğimizi ve halkın haklarını koruyacağımız bir kere daha hatırlatıyorum’’ dedi ve konuşmasını sonlandırdı.

"GELECEĞİMİZİ KORUMAK AMACIYLA BURADAYIZ"

CHP Silivri İlçe Başkanı Berker Esen Canan Kaftancıoğlu'nun konuşmasından sonra yaptığı açıklamasında, ‘‘Görmüş olduğunuz üzere burası 170 dönümlük bir arazi. Az önce ifade edildiği üzere kısmen eğitim; kısmen spor alanı olarak tahsis edilmiş bir yerdir. Biz CHP olarak yatırımlara karşı değiliz ancak bu yatırıma itirazımız var. Burası yerleşim alanı içinde kalan bir alandır. Bu alanda Kavaklı Halkı'nın yaşanmışlığı vardır. Biz Kavaklı Halkı'nın hem geçmişini hem de geleceğini korumak için buradayız. Bizlere destek olduğunuz için il başkanıma ve sizlere çok teşekkür ederim’’ şeklinde konuştu.

KAVAKLI SAKİNLERİ DE KONUŞTU

Protesto ve basın açıklamasına  çocukları ile katılan bir bölge sakini ise;Bizler bu bölgede doğduk,büyüdük.Bizler de çocuklarımız da bu arsada top oynadık,sosyal faaliyetler yaptık, bu bölgede bir ilaç fabrikasının değil,bir üniversitenin açılmasını istiyoruz.Fabrikayı yapacaklarsa daha yerleşim merkezlerine uzak yerde yapsınlar, burası bizim ve çocuklarımızın nefes aldığı bir yer  dedi.Bölge sakini ayrıca; "Bugün son kez çocuğumu buraya getirdim ,çiçek toplasın oynasın.Çünkü peşkeş çekilen bu araziye belki de bu son gelişi olacak diyerek üzüntüsünü dile getirdi.

MUHTARLAR NEDEN YOK?

Bir başka vatandaş ise; Söz konusu alanın iki mahallenin ortak kullanım alanında olduğunuı belirterek "Öncelikle Kavaklı mahalle muhtarının burada halkın yanında olmasını beklerdik. Mahalle halkının haklarını savunmasını beklerdik. Ama burda bizlerle beraber olmayarak  gösterdileri, halkın değil rantın yanında yer almalarıdır."dedi

KENT YAŞAM HABER MERKEZİ


Son Güncelleme: 10.12.2020 13:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner272