Avrasya Tiyatrolar Birliği Başkanı, Ukrayna Herson Devlet Tiyatrosu Müdürü Aleksandr Kniga, 5. Uluslararası Maltepe Tiyatro Festivali kapsamında jüri başkanı olduğu festival için Maltepe’ye geldi. Festival sonrasında Rusya-Ukrayna savaşı sırasında müdürü olduğu tiyatrodan Rus askerlerince kaçırılan ve tutuklanan Kniga, o süreci anlattı.

SANAT SAVAŞTAN DAHA GÜÇLÜ OLABİLİYOR”

Kniga, “Ben, Herson Müzikal Akademik Tiyatro’nun direktörü ve müdürüyüm. Hem de Avrasya Tiyatrolar Birliği’nin başkanıyım. Evet, savaş kötü bir şeydir. Savaş, sanata da kötü etki ediyor. Bunu benim örneğimde görebiliriz. Bir sanatçı olduğuma bakılmaksızın beni Rus askerleri kaçırdı. Birkaç gün tutuklu kaldıktan sonra Başkan Ali Kılıç ve onun başkanlığında kurulan ve 30’a yakın Avrasya Tiyatrolar Birliği üye ülkeleri girişimde bulundular. Bu girişim sonucu beni serbest bıraktılar. Bununla demek istiyorum ki sanat ve tiyatronun gücü bazen savaştan da güçlü olabiliyor. Sanat galip geliyor.” dedi.

Sarıyer'de 15 bina acil olarak tahliye ediliyor Sarıyer'de 15 bina acil olarak tahliye ediliyor

“SAVAŞ HER ZAMAN KÖTÜLÜK VE ÖLÜM GETİRİYOR”

Maltepe’den tüm dünyaya barış mesajı da veren Kniga sözlerini şöyle noktaladı: “Açıktır ki bugün dünyamızın birçok yerinden savaş oluyor. Ukrayna-Rusya savaşında Rusya tarafından topraklarımız işgal edildi. Savaşla birlikte çocuklarımız çok kötü durumda kaldı. Böyle bir durumda biz Avrasya Tiyatrolar Birliği olarak diplomasi yürütüyoruz. Yani dünyada savaş olmasın; savaş her daim kötülük ve ölüm getiriyor. Onun yerine çocuklarımızın yüzü gülmeli, kadınlarımız sevinmeli. Çünkü dünya böyledir. Herkes sevinmeli. Onun için dünyaya geliyoruz; azap çekmeye, kötü günler görmeye gelmiyoruz. Onun içindir ki biz birlik olarak talep ediyoruz ki savaş bitsin, dostluk olsun, dünya birbirine kardeş olsun.”

Editör: Editör Yazar