Dün akşam saatlerinde özellikle İstanbul'un Kuzeyi için zor saatler yaşandı. İstanbul'a 2 saatte bin 500 şimşek çaktı ancak şimşeklerin neredeyse hiç sesi çıkmadı.

SESSİZ ŞİMŞEK NEDİR?

"Sessiz şimşek" terimi, aslında şimşek olayının sesi olmadan meydana geldiği bir durumu ifade eder. Şimşek, genellikle yıldırımın atmosferde yol açtığı bir elektriksel deşarj sonucunda ortaya çıkar. Bu deşarj anında hava çok hızlı bir şekilde ısınır ve genişler, bu da ses dalgalarının oluşmasına neden olur ve biz buna "gök gürültüsü" ya da "şimşek sesi" deriz.

İmamoğlu ile Güzel Çatalca’da birlikte sahada İmamoğlu ile Güzel Çatalca’da birlikte sahada

Ancak bazen şimşek, gözlemciler tarafından gözlemlendiğinde ses üretmeden meydana gelebilir. Bu genellikle "sessiz şimşek" olarak adlandırılır ve atmosferdeki ses dalgalarıyla ilişkilendirilmez. Sessiz şimşek, genellikle şimşek çakmasının çok uzakta veya zayıf olduğu durumlarda gözlenir ve sesi duyulmaz.

Sessiz şimşek, görsel bir şov sunar, ancak gürültülü bir gök gürültüsü ile eşlik etmez. Bu fenomen, görsel olarak etkileyici olabilir ve genellikle gece gökyüzünde daha iyi gözlemlenebilir.

METEOROLOJİ VE VALİLİKTEN UYARI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve İstanbul Valiliği, İstanbul'un kuzey kesimi için kuvvetli ve gök gürültülü sağanak yağış uyarısında bulundu.

Yapılan açıklamada, akşam ve gece saatlerinde İstanbul'un kuzey kesiminde yerel olarak beklenen yağışların kuvvetli ve gök gürültülü olacağı tahmin edildi.

Tahminlerin gerçekleşmesiyle birlikte İstanbul'da gökyüzü adeta parladı.

Editör: Anıl Kılıçlı