KDV'nin yüzde 18'den yüzde 20'ye yükseltilmesi, birçok üründe olduğu gibi sigarada da yapılacak bir zammın kapısını araladı.

Gösterge olarak 2 puanlık artışın yanında bir de Habertürk yazarı Rahim Ak'ın aktardığına göre satış fiyatı üzerinden hesaplanan efektif KDV oranı da yüzde 15,25’ten yüzde 16,67’ye çıktı.

PAKETİN YÜZDE 80'DEN FAZLASI VERGİ

5 Temmuz'daki ÖTV artışıyla endüstrinin ortalama fiyat seviyesindeki bir paket sigaranın üzerindeki toplam vergi yükü yaklaşık yüzde 81’den yüzde 82,5’e yükseldi.

Ak, yeni vergi oranının sigara fiyatlarını nasıl etkileyeceğine dair şu analizi yaptı: Yüzde 63 oranında uygulanan nispi vergi dolayısıyla mali çarpan KDV’nin yüzde 20’ye artırılmasıyla, sigaralar üzerindeki toplam verginin daha da yüksek bir oranı fiyata bağlı hale gelmesini sağladı.

Karabat: Emekli maaşı da asgari ücret gibi genele yayılıyor Karabat: Emekli maaşı da asgari ücret gibi genele yayılıyor

Sigaralar için yaklaşık 6,8 olan mali çarpan 7,5’a yükseldi. Böylece gerçekleşen maliyet artışları fiyatlara yaklaşık 6,8 katı yerine 7,5 katı seviyesinde yansıyacak. Örneğin, 1 TL’lik bir maliyet artışının perakende satış fiyatına yaklaşık 7,5 TL artış olarak yansıtılması gerekecek.

ZAM GELECEK Mİ?

Vergi oranı yükseltildi ve maliyet de artınca sigaraya ne kadar zam geleceği merak konusu oldu. Sigara sektöründe ÖTV ve KDV’de gerçekleşen artışların ve mali çarpanın 7,5’a yükselmesinin, ortalama fiyat seviyesindeki bir paket sigaranın perakende satış fiyatında 5 TL’nin üzerinde artış ihtiyacı getireceği hesaplanıyor.

Editör: Editör Yazar