Silivri Belediye Meclisinin 2023 yılı nisan ayı toplantısının 2. birleşiminin 1. oturumu, meclis üyelerinin katılımıyla belediye meclis salonunda gerçekleşti. 5 gündem maddesinin görüşüldüğü toplantıda, gündem maddeleri arasında 2022 yılı faaliyet raporu da vardı. Son gündemde oturumu 1. Başkan Vekili Filiz Güler yönetirken, Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, 2022 yılı faaliyetlerine ilişkin yaklaşık 2 saat süren detaylı bir sunum yaptı. 

YILMAZ: BÜTÇELERİMİZ HEP ARTI YÖNDE

Silivri Belediyesinin mali yönetimi hakkında önemli bilgiler veren Başkan Volkan Yılmaz, “Belediyemiz mali yönetiminde temel ilkemiz; israfın önlenmesi, yeni gelir kalemlerinin oluşturulması ve elde edilen tasarruflarla daha fazla yatırım ve daha fazla hizmet etmek olmuştur. Bu anlayışla yaptığımız ve uyguladığımız bütçeler, borçlanmanın olmadığı denk bütçeler olmuştur. Yıl sonunda devreden gelir fazlaları ile bir sonraki yılda daha fazla hizmetleri Silivri’nin güzel insanlarıyla buluşturmak olmuştur. Raporumuzda yer alan mali tablolar incelendiğinde; yıllara göre bütçeler bir önceki yıllara göre hep ama hep artı yönde ilerlemiştir. Gerçekleşen gelirlerimiz bütçeye oranla; 2019 yılında %73’ten %74’e, 2020 yılında %89’a, 2021 yılında %123’e ve 2022 yılında bu oran yaklaşık %107’ye çıkmıştır. 2018 ve 2019 yıllarında gerçekleşen tahakkuk, bütçenin %98, 2020 yılında %115, 2021 yılında %150 olarak gerçekleşirken, 2022 yılında bu oran yaklaşık %123’e çıkmıştır. 2022 yılı bütçemiz 725.000.000,00 TL, tahsilat oranımız 775.261.024,00 TL olmuştur. Buradan baktığımızda gelir bütçemizin %7 oranında fazlalık verdiğini, yani %100’ün üzerine çıktığını görüyoruz. Gider bütçemizle ilgili 723.000.000,00 bir öngörümüz olmuş ve bütçemiz 715.000.000,00 TL olarak gerçekleşmiştir. Yani gider bütçemizi %98.51 oranında gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Gelir ve giderin arasındaki fark tam 59.752.132,01 TL’dir. Yani yaklaşık 60.000.000,00’a tekabül eden bir bütçe fazlasıyla Silivri’nin huzurunda, Silivri’de yaşayan vatandaşlarımızın karşısında olmaktan duyduğum memnuniyeti, onuru ve gururu sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu yıl da gelir ve gider arasındaki bütçe fazlamız %8,23 oranında gerçekleşmiş ve 2023 yılında kullanılmak üzere tam 59.752.132,01 TL devredilmiştir. Değerli arkadaşlar demek ki kaynaklar doğru kullanılırsa, tasarruf edilirse, sosyal belediyeciliğin gereği, şeffaf belediyeciliğin gereği yapılırsa, bir de belediyenin özkaynaklarıyla yapabileceği işler çok ciddi rakamlara ihale edilmezse belediyenin kasasında para kalabiliyormuş. Belediyeler bütçe açığı vermeden, borç kullanmadan, iş ve işlemlerini hatta dev yatırımları planlayıp yapabiliyormuş.” ifadelerini kullandı.

“2022 YILI HİZMETLERİMİZ 167 ARAÇ İLE GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR”

Belediye personeli ve envanterdeki araç sayısının artışına ilişkin rakamları da paylaşan Başkan Yılmaz, “İhtiyaçların sonsuzluğu, yapılaşma ve nüfusumuzdaki artışlarla doğru orantılı olarak Belediyemiz personel sayısında da yıllar itibariyle artışlar kaçınılmaz olmuştur. 2021 yılında toplam 1.314 olan personel sayımız 2022 yılında; 256 memur, 39 sözleşmeli personel, 121 kadrolu işçi ve 1.070 şirket personeli olmak üzere toplamda 1.486 olmuştur. EYT kapsamında emekli olan 40 personelimizin 10.000.000,00 TL’yi bulan ikramiye ve tazminat gibi haklarını gününde ve zamanında ödedik. Hizmetlerimizi sunarken önem verdiğimiz bir husus da işlerin süratle bitirilmesi ve gecikme olmaması için güçlü bir araç parkına sahip olunmasıdır. Bu sebeple araç parkımızın güçlendirilmesi için gayretlerimiz sürekli artarak devam etmiştir. Göreve geldiğimiz 2019 yılında 91 adet aracımız vardı. Bunun yaklaşık 70 tanesi çalışır haldeydi. Diğerleri neredeyse hurdaydı. Biz hibe ve satın alma yoluyla 4 yılda hiçbir borçlanma yapmadan ve kredi kullanmadan 80 adet aracı belediyemizin envanterine kazandırmış durumdayız. 2022 yılında kanal kazıyıcı ve yükleyici olmak üzere 2 adet iş makinası, afet koordinasyonda kullanılmak üzere 2 adet arazi aracı ve 1 adet ambulans olmak üzere toplam 5 araç filoya dahil edilmiştir. Bu süre zarfında hibe ve hurda olmak suretiyle 4 aracımız da filomuzdan ayrılmıştır. Böylelikle 2022 yılı hizmetlerimiz toplam 167 araç ile gerçekleştirilmiştir.” diye konuştu.

“2023 YILI HİZMETTE REKORLAR YILI OLACAK”

Adıgüzel çalışmaları denetledi Adıgüzel çalışmaları denetledi

2022 yılının hizmet başlıklarını aktaran Başkan Volkan Yılmaz, “Doğup büyüdüğümüz topraklara hizmet etmek vatan ve vatandaşlık görevidir. Böyle bir manevi borcumuzun olduğuna inanarak bu makamlara talip olduk.  Merhum sanatçımız Neşet Ertaş’ın ‘Aşkınan koşan yorulmaz’ sözüyle tarif ettiği gibi bıkmadan, usanmadan, yorulmadan, bahanelerin ve siyasi endişelerin arkasına sığınmadan, acaba bu makamları kaybeder miyiz diye düşünmeden, ‘Marka Kent Mutlu Silivri’ hedefimize doğru koşarcasına, emin adımlarla yürüyoruz. Tarihiyle, doğasıyla, kültürüyle, insanıyla, eşsiz güzellik ve değerlere sahip olan şehrimizi ‘Silivri’de Hayat Var’ diyerek cazibe merkezi haline getirmek için gecemizi gündüzümüze katıyoruz. Kentsel dönüşüm hamleleriyle, afetlere hazırlık süreçleriyle, çözüm getiren altyapı ve üstyapı yatırımlarıyla, cadde, sokak ve meydanların asfalt, kaldırım ve aydınlatma projeleriyle konforlu, huzurlu ve güvenli bir kentin temellerini attık. ‘Silivri sadece merkezden, çarşı meydanından, sahilden ibaret değildir’ anlayışımız doğrultusunda kadını erkeğiyle, yaşlısıyla genciyle, 35 mahallemizde yaşayan tüm hemşehrilerimizi kucaklayıp eğitim, sağlık, spor, sosyal yardım, kültür sanat gibi tüm hizmetlerden eşit olarak faydalandırdık. ‘Halka hizmet hakka hizmettir’ düsturunu lafla değil yaptığımız icraatlar ve hayata geçirdiğimiz projelerle ilçemizdeki yaşam kalitesini artırdık. ‘Nefes alan yeşil bir Silivri’ dedik; ilçemizin dört bir yanında binlerce ağacı toprakla buluşturduk. Spor alanları, oyun parkları ve dinlenme alanları ile bezenmiş sosyal yaşam ve kültür alanları oluşturduk. Bu güzel şehri bizimle paylaşan can dostlarımızı hiç unutmadık. Her koşulda sahip çıktık. Temiz bir Silivri için çöp konteynerlerimizi yaygınlaştırdık. 7/24 kent temizliği ile evimizi, şehrimizi temiz tuttuk. Burada size bir rakam paylaşmak istiyorum: Konteynerlerin yer altına gömülmesi ve kapalı, daha modern bir konteyner modeline geçmek için çok ciddi yatırımlar yaptık. Devraldığımızda bu şehirde sadece 30 tane yer altı çöp konteyneri vardı. 4 yıl içerisinde 154 tane ilave konteyner yaparak bugün 184 yer altı ve yer üstündeki kapalı konteynerlerimizle şehrimize hizmet ediyoruz. Sıfır Atık Projesi kapsamında hayata geçirdiğimiz Atık Getirme Merkezi ve geri dönüşüm projeleri ile ilçemizin ve ülkemizin çöpe giden milli servetini ekonomimize geri döndürüyoruz. 2022 yılını ‘Atılım ve Yatırım Yılı’ ilan etmiştik. Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümünü kutladığımız 2023 yılının da ‘Hizmette Rekorlar Yılı’ olacağını ifade ediyoruz.” dedi.

Editör: Editör Yazar