Kadın dayanışmasının her geçen gün daha da güçlendiği, özgürlük ve eşit hak taleplerinin daha yüksek sesle söylendiği bir dönemde, Şişli Belediyesi, kadın haklarını önceleyen politikalarıyla bu hareket içinde önemli bir alanı doldurmaya devam ediyor. Bugüne kadar gerek kadın istihdamını artırmaya yönelik çalışmalar gerekse hukuki, psikolojik ve sosyal destek içeren pek çok proje hayata geçirildi. Belediye, her yıl olduğu gibi bu yıl da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü özelinde hayata geçirilen projelerini kamuoyuna duyurdu. 

KADINLARA ÖZEL İSTİHDAM GÜNÜ
8 Mart Dünya Kadınlar Günü özelinde düzenlenen etkinlikler; 6 Mart Pazartesi günü 10.00 ile 13.00 saatleri arasında Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde gerçekleştirilen “Afetlerde Kadın Olmak” paneliyle başladı. 

KESKİN: KADINLARI İSTİHDAMA KATMAYI HEDEFLEDİK
Sertifika töreninde konuşma yapan Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin çalışmanın ayrıntıları hakkında şu bilgileri verdi: 

Eyüpsultan’da nostalji rüzgarı; Kadınlar Matinesi döndü Eyüpsultan’da nostalji rüzgarı; Kadınlar Matinesi döndü

“Türkiye’de bir ilk olan ve Şişli’de pilot çalışmasını yürüteceğimiz ‘Yerinde Yaşlı Bakım Modelini’ uygulamaya başlıyoruz. Bu çalışmayı hayata geçirirken iki ana motivasyonumuz vardı. Bu motivasyonlardan biri yaşlı bakımında yepyeni bir modeli ortaya koymak. Gerontolojik Hizmetler Birimimiz ile Birleşmiş Milletler’in yaşlılık ilkelerinden biri olan bakım ilkesiyle birlikte kaliteli, yeterli ve doğru bakım hizmeti alınması için yeni bir bakım modeline ihtiyaç vardı. Şişli’nin yaşlı nüfusunu göz önüne aldığımızda bu hizmetin hayata geçirilmesi bizim için önemli bir hal aldı. İkinci motivasyonumuz ise kadınları istihdama dahil edebilmek. Hepimizin malumu, ülkemizde kadınların evde görünmeyen emekleri çok büyük. Bu konuda yerel yönetimler olarak bize çok görev düşüyor. Kadın dostu bir belediye olarak kadınların istihdam süreçlerine dahil olabilmesi için projeler üretmeye devam edeceğiz.”

“KADIN POLİTİKALARI MERKEZİ” HİZMETE AÇILDI
Şişli Belediyesi’nin Dünya Kadınlar Günü özelindeki etkinlik dizisi;  9 Mart Perşembe günü Kadın Politikaları Merkezi’nin açılış töreniyle devam etti. 
Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen açılış törenine Şişlili kadınlar büyük ilgi gösterdi. 

Merkez hakkında bilgi aktaran Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, 
toplumsal gelişmeye katkı sunan bir yerel yönetim olarak, kadınların güçlenmesi için politikalar üretmek gibi önemli bir misyon belirlediklerine vurgu yaptı. Şişli Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde ‘Kadın Çalışmaları Birimi’ni kurarak pek çok hizmeti hayata geçirdiklerini ifade eden Keskin, 25 Kasım 2020’de açılan Kadın Danışma Merkezi ve 25 Kasım 2022’de açılan İlk Adım Merkezi sonrasında, 2022 yılının Aralık ayı itibariyle de planlama ve arsa tahsis işlemlerini başlattıkları Kadın Sığınma Evi’ni 2023 yılında hizmete açmayı planladıklarını belirtti. 

Kadın Politikaları Merkezi hakkında da bilgi veren Başkan Keskin, “Bu merkez sivil toplumun, kadın kooperatifleriyle birlikte düşünebilecekleri ve kendilerine ait kararları birlikte alabilecekleri bir mekân olacak. Bunun ilk örneğini de Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı ile birlikte gerçekleştireceğiz. Yerinde Yaşlı Bakım Programı’ndan mezun olan kadınlar, bugün açılışını yaptığımız merkezimize gelerek, hedefleri doğrultusunda kendi iş imkânlarını yaratabilecek olanağı yakalayacaklar” dedi. KENT YAŞAM HABER MERKEZİ
 

Editör: Anıl Kılıçlı