Sosyal Belediyecilik anlayışıyla hareket eden Küçükçekmece Belediyesi ihtiyaç sahipleri için hayata geçirilen ‘Sosyal Market’ projesinin açılışını yaptı. Sosyal Market ile ihtiyaç sahiplerinin temel gıda ve hijyen ihtiyaçları karşılanacak. Fevzi Çakmak Mahallesi Kapalı Pazar yerinde açılan market Küçükçekmece'nin ilk 'Halk Marketi' oldu. İhtiyaç sahipleri, paranın geçmediği markette sınırlar ölçüsünde ücretsiz alışverişler yapacak.

QUDRA 2 programı ve Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu desteğiyle hayata geçirilen Halk Market'in açılışına, Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, mahalle muhtarları, meclis üyeleri ve vatandaşlar katılım gösterdi.

Sancaktepe’de ‘ustalık’ dönemi başlıyor Sancaktepe’de ‘ustalık’ dönemi başlıyor

ÇEBİ: KENTTE ADALET KENTTE EŞİTLİK SAĞLAMAYA ÇALIŞIYORUZ

Sosyal belediyecilik anlayışının bir gereği olduğunu anlatan Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, "Kentte adalet, kentte eşitlik, bunu sağlamaya çalışıyoruz. Hiç kimsenin yatağa aç girmesini istemiyoruz. Biz elimizden geldiğince ve yerel yönetim olarak ne kadar katkı sunabiliriz diye bunun çalışması içerisindeydik. Önemli bir kısım zaten hibeyle gerçekleşiyor bunlar. Önemli olan bu işi planlayabilmekti. Biz birçok sosyal projemizin içerisine bunu da koymuş olduk. Seçim vaatlerimizin içerisinde vardı zaten bunlar. Bir diğeri de bunu başka şekilde zaten dört yıldır yapıyorduk de şimdi bu bir farklı bir durum oldu. Aynı kişiler bizde kayıtlı olan bunların kayıtları var zaten bizde. Yani Küçükçekmece'de hangi mahallede kimin buna ihtiyacı var? Hangi ailenin ihtiyacı var diye kayıtlarımız da var. Bu sefer ne yapıyoruz? Onların bir kart veriyoruz. O karta puan yüklüyoruz. O geliyor buradan bizim tercihimizi değil, kendi tercihlerini alıyor. Veya aradaki fark bu. Sıradan normal bir markete gitmiş gibi orada para ödeyecekmiş gibi geliyor kendi tercihini. Ne istiyorsa, neye ihtiyacı varsa bunu alıyor buradan. Geliyor bu kasada. Para ödemiyor. Sadece kartını veriyor. Ona yüklemiş olduğumuz puan oradan geri düşüyor. " dedi.

“HEDEFİMİZ KÜÇÜKÇEKMECELİLERİN MUTLU OLMASI”

‘Tarım da çok iyiyiz, biz kendimize yeteriz’ diyerek Türkiye’nin samana ithalat eden ülke konumuna geldiğine değinen Çebi, bu durumu tersine çevirmenin gerekliliğini savundu. Çebi, “Yeniden tarımla, hayvancılıkla övünebilen ve ihraç edebilen bir ülke konumuna gelmek zorunda olduğumuzu bir kez daha altını çizerek ifade ediyorum. Dün söylediğim gibi İstanbul Büyükşehir Belediyesi; Trakyalı, Çatalcalı ve Silivrili çiftçilerimize ücretsiz tohum dağıttı. Onlar yeniden üretime ‘katılsınlar’ diye. İşsizlik, kent merkezlerinde yoğunlaşmaya neden oluyor. Kent merkezlerine yoğunlaşma olduğundan burada sosyal belediyecilik anlayışını ikiye katlamamız gerekiyor. Yeni marketler açmamız gerekiyor. Bu yüzdende sosyal yardımları arttırmamız gerekiyor. Küçükçekmecelilerin yüzü gülsün hedefiyle projeleri hayata geçiriyoruz. Bizim toplumumuzun özel bir durumu vardır, verdiği sözü tutmalıdır. Bir yıl içinde sözlerimizi yerine getirmiş olacağız.” İfadelerini kullandı.

DAR GELİRLİNİ YARDIM KAPISI OLACAK

Her türlü gıda ve hijyen malzemelerinin yer aldığı Halk Market'ten, ihtiyaç sahipleri, sosyal inceleme sonrası kendilerine tanımlanan kredilerle alışveriş yapacak. İlk etapta marketten Fevzi Çakmak, Sultanmurat, Kemalpaşa, Gültepe ve Yeşilova Mahallesi'ndeki dar gelirli olduğu tespit edilen vatandaşlar faydalanacak. Halk Market'le birlikte dar gelirli vatandaşlara düzenli olarak verdiği gıda kolisi desteğini rafa kaldıran Küçükçekmece Belediyesi yapılan yardımları sosyal market üzerinden sağlayacak. İlçedeki, diğer mahallere ise yardım kolisi desteği sürecek. Küçükçekmece Belediyesi'nin geçtiğimiz yıllarda hayata geçirdiği ve dayanışmanın gücüyle her geçen gün büyüyen Gıda Bankası da çalışmalarını Halk Market üzerinden sürdürecek.

SOSYAL MARKETE NASIL BAŞVURULUR?

Küçükçekmece Belediyesi Halk Market’ten sosyal hizmet uzmanları tarafından incelemeler yapıldıktan sonra ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen aileler yararlanabiliyor.  Burada alışveriş yapan vatandaşların maddi durumları sıklıkla incelemeye tabii tutularak, güncelleniyor.  İhtiyaç sahibi vatandaşlar başvurularını Küçükçekmece Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü, 444 4 360 numaralı İletişim Merkezi, Çözüm Merkezi veya sosyal medya kanalları üzerinden gerçekleştirebilir. SÜLEYMAN ÇAY/KENT YAŞAM

Editör: Anıl Kılıçlı