Geçtiğimiz aylarda Kamuda Tasarruf Genelgesi açıklanmış ve kamusal harcamalarda kısıtlamaya gidilmişti. Bu harcama kısıtlamaları arasında yeni bina kiralama, binas atın alma, yeni makam araçları gibi birçok unsur yer alıyor. Ancak yurt dışında aynı harcama kısıtlamasına gidilmemiş görünüyor.

Sözcü'den Deniz Ayhan'ın haberine göre, AKP, ABD’de açtığı temsilcilik için Washington’da 2 ayrı bina satın aldı. İYİ Parti Grup Başkanvekili Turhan Çömez, SÖZCÜ TV’de İpek Özey’in Nokta Atışı programında, bu iki binaya alım satımla birlikte 11 milyon dolar civarında para ödendiğini söyledi. 

Havuz başında çok sayıda beyazı tek başına döven siyahi Havuz başında çok sayıda beyazı tek başına döven siyahi

İKİ BİNAYA 11 MİLYON DOLAR

Çömez şunları söyledi;

Washington’da AKP kendi adına satın alınan binalardan ilki için 4 milyon 55 bin dolar ödedi. Bu bina küçük gelmiş ki bu yıl bir tane daha aldılar. Eskiden Fransız Büyükelçiliğiydi. Birinci Dünya Savaşı’nda stratejik bir merkez olarak kullanılmış tarihi bir bina. Bir özelliği daha var, Beyaz Saray’a yakın. ‘Saray’ deyince arkadaşların yüreği kabarıyor, dayanamıyorlar. Ne kadar ödemişler biliyor musunuz? Tam 6 milyon 94 bin 650 dolar.

600 OY İÇİN Mİ?

- AKP’nin Washington temsilciliği olarak uygun gördüğü bu iki binaya alım satımla birlikte 11 milyon civarında para ödenmiş, 350 milyon liradan bahsediyorum. Peki, Washington’da kaç seçmen var? 6 bin. AKP ne kadar oy almış? 600... 600 oy için harcadığı paraya bakın. 5 milyon lira civarında bunun bir vergisi de var ve şu anda inanılmaz bir restorasyon yapıyorlar, korkunç para harcıyorlar.

"DEVLETİN ANLAŞMALI OLDUĞU FİRMA AKP'YE KOMİSYONCULUK YAPTI"

- Bu binayı AKP buradan gidip satın mı aldı, hayır. Bunun emlak komisyonculuğunu Türkiye’nin lobi ve hukuk işlerini takip etmekten sorumlu firma yaptı. Sizin vergilerinizden 1.5 milyon doları cebine boca ettiğimiz Washington’daki firma satın aldı. Sözüm ona devletin resmi kurumlarıyla anlaşmalı olan bu firma gitti AKP’nin emlak komisyonculuğunu yaptı. Para transferleri nasıl yapıldı, binalar nasıl alındı, görüşmeler nasıl yapıldı, tapu kayıtlarını, hepsini vermeye hazırım.

Editör: Editör Yazar