Türkiye'de kripto para yatırımcılarının tadını kaçıracak haber geldi. Yatırımcılar uzun süredir kripto paralar için ne kadar vergi ödeyecekleri konusunda merak içindeydiler. Son gelen bilgilere göre plan netleşmeye başladı.

Buna göre, Türkiye'de kripto parada belli sınırı geçen kazançlardan işlem vergisi alınması planlanıyor.

Merkez Bankası'ndan korkutan anket; Dolar yıl sonuna kadar fırlayacak Merkez Bankası'ndan korkutan anket; Dolar yıl sonuna kadar fırlayacak

Kripto paralara düzenleme için çalışmalar devam ediyor. 31 Mart seçimlerinden sonra Meclis'e gelmesi planlanan düzenleme için kripto para piyasasında işlem vergisi alınması planlanıyor.

BORSALARA TEMİNAT ŞARTI GELİYOR
Bu kapsamda borsalara sermaye şartı getirilirken kuruluş sürecinde teminat istenecek. Kripto varlıkların ihraç ve dağıtımı, alım satım yapanların uyacakları ilkeler belirlenecek.

ŞİFRELEME GELİYOR
Çalışmada kripto varlıklara hangi şartlarda hukuki nitelik kazandırılacağı belirlenirken kripto varlıkların belirli bir şifreleme ve algoritma üzerinden tanımlanmasının yasa teklifinde yer alacağı belirtildi. Ayrıca kripto varlıkların şifrelerinin kime ait olduğu net ifadelerle yasaya eklenecek.

KARA PARANIN ÖNÜNE GEÇİLMESİ HEDEFLENİYOR
Türkiye Mali Eylem Görev Gücü'nün gri listesinde yer alıyor. Bu listeden çıkmak için kripto para düzenlemesi yapılması gerekiyor. Kripto para ile kara para aklanmasının önüne geçilmesi hedefleniyor. Kripto sektörüne ilişkin çalışma Ekonomi Koordinasyon Kurulu sonrasında yapılan toplantılarda da gündeme geldi.

KRİPTO PARALARDAN NE KADAR VERGİ ALINIYOR?
Avrupa Parlamentosu önceki yıl vergi alınmasına yönelik kararı onaylamıştı. Almanya'da 600 euro üzerinde değerler için kazanç vergisi uygulanıyor. İsveç, kripto vergisi kapsamında yüzde 30'a varan oranda kesinti yapıyor.

Editör: Anıl Kılıçlı