Eğer sık sık öfkeleniyorsanız, bunun nedeni kişiliğiniz değil beslenme alışkanlıklarınız olabilir. Yeni yapılan araştırmalar, belirli gıdaları tüketmeyen kişilerin öfke sorunları yaşama olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Enflasyonda zam darbesi; Artık Halk Ekmek almak da zor Enflasyonda zam darbesi; Artık Halk Ekmek almak da zor

Pensilvanya Üniversitesi'nden araştırmacılar, balık, keten tohumu ve cevizde bulunan omega-3 yağ asitlerini düzenli olarak tüketen kişilerin agresif davranışlar sergileme olasılığının daha düşük olduğunu tespit etti. Bilim insanları, omega-3'ün beyin fonksiyonlarını desteklediği ve bu sayede agresif davranışları azaltabildiği sonucuna vardı.

Ekip, omega-3 takviyesinin etkilerini inceleyen 20'den fazla çalışmayı analiz etti ve en az iki hafta boyunca bu takviyeyi alan kişilerde saldırganlıkta yüzde 30'luk bir azalma olduğunu buldu. Araştırmayı yöneten nörokriminoloji uzmanı Adrian Raine, "Omega-3 takviyesinin saldırganlığı azaltmada önemli bir rol oynayabileceğine inanıyoruz. Bu nedenle, bu konuda daha fazla adım atılması gerektiğini düşünüyoruz," dedi.

Omega-3, vücudun hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğu, ancak kendisinin üretemediği bir yağ türüdür. Bu yağ asidi, uskumru, somon ve ringa balığı gibi balıklarda, keten ve chia tohumlarında, cevizde ve soya fasulyesinde bulunur. Bu gıdaları tüketmek istemeyenler için doktorlar, balık yağı hapları gibi takviyeleri önerebilir.

Profesör Raine, omega-3 ile suç davranışları arasındaki bağlantıyı on yıldır araştırıyor. En son çalışması, 1996'dan 2024'e kadar yapılmış 29 çalışmanın verilerini analiz etti ve omega-3 takviyesi alan kişilerin saldırgan davranışlarında yüzde 30 oranında azalma olduğunu tespit etti. Ancak, bu bulguların uzun vadeli etkilerini görmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyuluyor.

Beyindeki anormalliklerin agresif davranışlarla ilişkili olduğu biliniyor. Georgetown Üniversite Hastanesi'nden Nörolog Dr. Pamela Blake, beynin prefrontal korteks bölgesindeki sinirlerin az gelişmiş olmasının şiddet, saldırganlık veya dürtüsel eğilimleri artırabileceğini belirtiyor.

Omega-3'ün beyin üzerindeki olumlu etkileri bilinse de, bu takviyenin saldırgan davranışlar için tek çözüm olmadığı açık. Şiddetli patlamalar yaşayan kişilerin, durumlarını iyileştirmek için diyet değişikliklerinin yanı sıra başka müdahalelere de ihtiyacı olabilir. Profesör Raine, "Omega-3 takviyesinin diğer müdahalelere yardımcı olabileceği düşünülmeli ve bakıcılar bu potansiyel faydalar konusunda bilgilendirilmelidir," diye ekledi.

Sonuç olarak, hem omega-3 takviyesinin pratikte uygulanmasının hem de uzun vadeli etkinliğinin bilimsel olarak araştırılmasının zamanı geldi.

Editör: Editör Yazar