Zonguldak'ta küçük kıza cinsel istismar suçuyla yargılanan şahıs hakkında mahkeme kararını verdi.

İSTİSMARDA BULUNUP TEHDİT ETTİ İDDİASI

2022 yılının Ocak ayında İncivez Mahallesi'nde Uğur A., evine davet ettiği İ.A.'ya cinsel istismarda bulundu.

Kızının cep telefonunda Uğur A. ile mesajlaşmalarını gören İ.A.'nın annesi, polise giderek şikayetçi oldu.

İ.A., ifadesinde; Uğur A.'nın kendisine cinsel istismarda bulunduğunu ve kimseye anlatmaması için tehdit ettiğini söyledi.

"EPİLEPSİM VAR ZORLUK ÇEKİYORUM"

Suçsuz olduğunu ve cezaevinde epilepsi krizleri geçirdiğini anlatan Uğur A. tahliyesini isterken, “Ben ceza infaz kurumundayken epilepsi hastalığım nedeniyle zorluk çekiyorum. Hastaneye ambulansla götürüldüğüm oldu. Cezaevinde mağdur oluyorum. Ailemin yaşı ve hastalıkları sebebiyle onlara bakmakla yükümlüyüm. Onlar da mağdur oldu. Tahliyemi talep ediyorum.” dedi.

Sanık avukatlarından Namık Çağalı, kız çocuğunun ilk olarak birleşen dosya sanığı Anıl C.A. hakkında şikayette bulunduğunu, o dosyadaki iddiaların daha yoğun olduğunu ancak sanığın tutuksuz yargılandığını belirterek müvekkilinin tahliyesini talep etti.

AVUKAT: DOSYADA ÇELİŞKİLER VAR

Kadıköy Bostancı'da kendisine yeşil yanıyor diye yayalara dalan motorcu Kadıköy Bostancı'da kendisine yeşil yanıyor diye yayalara dalan motorcu

Sanığın diğer avukatı Berrak Büyük de kız çocuğunun Uğur A.’nın nişanlandığını öğrendikten sonra şikayetçi olduğunu belirterek, “Yargıtay bozma kararında iki dosyada çok çelişki var. Mağdur önce Anıl hakkında şikayette bulunurken orada müvekkilden bahsetmiyor. Müvekkilimiz nişanlandıktan 1 hafta sonra mağdur gidip şikayetçi oluyor. Adli Görüşme Odaları kaydında, 2021 yılında Anıl ile birlikte olduklarını söylüyor. Daha sonra müvekkil yönünden ilk ilişkisiymiş gibi yalan söylüyor. Tahliyesini talep ederiz.” dedi.

"KAÇMASINI GEREKTİRİR HERHANGİ BİR ŞÜPHE YOK"

Sanığın soruşturma aşamasından beri kaçma girişimi olmadığını, duruşmalara da katıldığını ifade eden Avukat Erdi Kostik de “Müvekkil hükümle birlikte tutuklandı. İfadeler somut delillerle uyuşmuyor. Kız annesinin gördüğünden bahsetmezken, annesi gördüğünü söylemişti. Oysa kız anneannesinin gördüğünden bahsediyordu. Kız, müvekkilden önce Anıl’ı şikayet ediyor, savcılıkta ifade veriyor ancak bizden bahsetmiyor. Yargıtay bu durumlarda ceza verilemeyeceğini söylüyor. Kaçmasını gerektirir herhangi bir şüphe yok. Tutuklulukta geçen süre ve sağlık durumlarından tahliyesini talep ederiz.” diye konuştu.

TAHLİYE EDİLDİ

Mahkeme heyeti, iki dosyanın birleştirilmesine karar verdi.

Heyet, sanığın 1 yıldır tutuklulukta geçirdiği süre ve tutuklamanın tedbir niteliğinde olması durumlarını göz önüne alarak Uğur A.’yı, yurt dışı çıkış yasağı ve haftada 1 imza şeklinde adli kontrol tedbiriyle tahliye etti.

MAHKEME BAŞKANI: KÜÇÜK KIZLARDAN UZAK DURMAN GEREKTİĞİNİ ANLAMIŞSINDIR

Kararını açıklayan mahkeme başkanı, sanığa “Diğer dosyada eksiklikler var. Şu aşamada kısa sürede karar veremiyoruz. Tahliyene karar verdik. Dışarı çıktığında umarım yaşı küçük kızlardan uzak durman gerektiğini anlamışsındır.” dedi. Duruşma, eksik hususların giderilmesi için ileri bir tarihe ertelendi.

Editör: Editör Yazar