Çekmeköy Belediyesi,31 Mart Yerel Seçimlerinden sonra vatandaşlardan gelen yoğun talepleri dikkati alarak mülkiyeti ve kullanım hakkı belediyeye olan ve şu an özel işletmeler ya da şahıslarca kullanılan işgaliye alanlarında çalışmalar başlattı.  2886 Devlet İhale Kanunun 75’inci maddesi gereğince 24 Nisan 2024’te Çekmeköy Belediyesi tarafından söz konusu işgaliye alanların boşaltılması ile alakalı 180 ilgiliye yazı yazıldı.

180 yer arasında bulunan ve vatandaşlarında halkın kullanımına sunulması için sıklıkla talepte bulunulan; Doğa Park, Mecidiye Parkı ve Merkez Mahallesi İspinoz Kafe’nin de yer aldığı bu işgal alanlarına ek olarak; spor tesisleri, havuz, park, yeşil alanlar, halk ekmek büfeleri, çiçekçi, özel okul kullanım alanları, basket sahaları, lojman, bina, okul, dükkân ve dini tesisler bulunuyor. 

Yapılan çalışma ile ticari amaçlı kullanılan bu alanların yeniden değerlendirilerek halkın ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda kamu yararına kullanılması planlanıyor.

ÇERKEZ’DEN PEŞ PEŞE MÜJDELER

Mahallede ikamet eden vatandaşları selamlayarak konuşmaya başlayan Çekmeköy Belediye Başkanı Orhan Çerkez Mecidiye Park’ındaki mevcut işletme ve durum ile alakalı şunları ifade etti: ‘‘Burada bir büfe vardı ve parkı işgal etmiş durumdaydı. Gerekli adımları attık ve burayı tahliye ettik. Bu konudaki İlk hizmetimiz buradan başlıyor. Parkımızdaki bu yeri emekli vatandaşlarımız için sosyal kafe ve emekli kültür evi olacak şekilde düzenleyeceğiz. Emeklilerimiz buraya gelip çay, kahvesini içip kahvaltı edecekler, gazetelerini rahat bir şekilde okuyup sosyalleşecekler ve kültürel faaliyetlerde bulunabilecekler. Yeni mekânımızda; sinema, tiyatro, paneller, eğitim gibi çeşitli faaliyetler gerçekleşecek.  Ayrıca kadınlar için el işi, el sanatları sergilemeleri için güzel bir mekân da yapacağız. Burası vatandaşlarımızın yeri ve ilk kazmayı buraya vuruyoruz. Bu işi sonu iyi olacağına inanıyoruz” dedi.

Enflasyonda zam darbesi; Artık Halk Ekmek almak da zor Enflasyonda zam darbesi; Artık Halk Ekmek almak da zor

“ÇAY BİLE İÇEMİYORDUK”

Parkta bulunan emekli vatandaşlardan biri  ‘‘Çekmeköy Belediyesi’nin halka hizmet vermesini ve iyi çalışmasını bekliyoruz. Bunları gönülden bekliyoruz. Mecidiye Park’ındaki işletmeye çay içmeye gelemiyorduk çünkü fiyatları pahalıydı.. Mecidiye Park’ına iyi bir hizmet gelirse çok memnun kalırız’’ diye düşüncelerini ifade etti.

Çekmeköy Belediye ekipleri parkta kepçeyle yıkım işlemini gerçekleştirdikten sonra hafriyat alımını da tamamladı. İşlemler sırasında parkı ziyaret eden Başkan Çerkez, güneşli havanın keyfini çıkaran vatandaşlarla da sohbet etti.

15 YILLIK SORUN 3 GÜNDE ÇÖZÜLDÜ

Çekmeköy Belediye Başkanı Orhan Çerkez, Çatalmeşe ve Alemdağ Mahallesi’nde gerçekleşen “Halkın Buluşmasında” dile getirilen 15 yıldır çözüm bekleyen yol sorununu 3 günde çözdü.

Göreve geldiği ilk andan itibaren vatandaş ve çözüm odaklı belediyeciliği ön planda tutan Çekmeköy Belediye Başkanı Orhan Çerkez, yaptığı mahalle buluşmalarının ardından vatandaşlardan gelen taleplere de hızlı ve kalıcı çözümler üretiyor. Alemdağ-Çatalmeşe ‘‘Halkın Buluşmasında” mahalle sakinlerinden gelen talepleri not alan Başkan Çerkez, vatandaşların 15 yıldır çözüm beklendiğini belirttiği Cevizlik Sokağa ve 130. Sokağa yol açılmasının yasal prosedürlerini tamamlayıp 3 günde çözüme kavuşturdu.

Çekmeköy Belediye Başkanı Orhan Çerkez Halk Buluşmasında İletilen Sorunları Yerinde Çözmeye Devam Ediyor

Çekmeköy Belediye Başkanı Orhan Çerkez yaptığı konuşmada şunları ifade etti: ‘‘Cevizlik Sokak ve 130. Sokaktaki yolun açık olmadığı bizlere yatığımız Halk Buluşmalarında iletildi. Bu problem yaklaşık 15 yıldır devam ediyormuş. Mahalle sakinleri tarafından kapalı olan yol ile alakalı yolun açılması için defalarca dilekçe verilmiş. Biz de yerinde tahkik ettik ve mevcut durumu görmek istedik. Yaptığımız çalışma ile yol, bugün bütün Alemdağ Mahalle halkının hizmetine açılıyor. Mühim olan insanların problemlerini yerinde dinleyip onlara çözüm üretmek. Halkın gününde iletilen sorunları çözmek için buraya geldik.  Açılmaz denilen yolu kısa bir sürede hizmete açtık. Artık bu yol tüm Alemdağ Mahallesi’ne ve Çekmeköye hizmet verecek“ dedi.

MUHTAR YILDIZ: MAHALLE SAKİNLERİ RAHATLADI

Alemdağ Mahalle Muhtarı Cengiz Yıldız ise ‘‘İmar uygulamasının olduğu yer mahallemizde bir problem haline gelmişti. Belediyemiz buradaki büyük problemi aştı, küçük detaylar kaldı. Yol açılmasıyla insanlar rahatladı.’’ dedi.

“ORHAN ÇERKEZ HERKESİN BAŞKANI”

Alemdağ Mahallesi İlim Caddesi’nde otuz yıllık ikamet eden Şaban Karaaslan ise açılan yol çalışması için şunları dile getirdi: ‘‘Ben,  Çekmeköy Belediye Başkanı Orhan Çerkez’e teşekkür ediyorum. Halkın buluşmasında bana söz hakkı gelmişti. Ben de problemimizi ‘‘Halk Buluşmasında’’ dile getirdim. Başkanımız da sağ olsun bizi dinledi. 10-15 yıldır burası bu şekilde kapalıydı. İsteyince her şey oluyor. Çekmeköy Belediye Başkanı Orhan Çerkez herkesin başkanı olduğu gösterdi. Belediye Başkanı Orhan Çerkez’e çok teşekkür ediyoruz, kendisine minnettarız. Biz, nasıl bir çocuğa şeker verirsin de çocuk sevinir aynen öyle sevindik. Duygularımı anlatamam. Her taraf açıldı mahalleye güzellik, ferahlık geldi… “ dedi. KENT YAŞAM HABER MERKEZİ

Editör: Editör Yazar