Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Halkalı-İstanbul Havalimanı Metro Hattı hakkında önemli açıklamalar yaptı.

GERİ SAYIM BAŞLADI

Hattın ne zaman açılacağıyla ilgili konuşan Uraloğlu, "İncelemesini yaptığımız hattımızın 24 kilometre uzunluğundaki İstanbul Havalimanı-Kayaşehir kesimini inşallah 2024 yılı mart ayından önce hizmete açma hedefiyle çalışmalarımızı 7 gün 24 saat esasıyla aralıksız sürdürüyoruz. Projemizin Kayaşehir istasyonuna kadar olan kesimini tamamlandığımızda, Başakşehir-Kirazlı metro hattı ve Bağcılar-Kirazlı-Başakşehir-Olimpiyatköy metro hattı ile entegrasyon sağlamış olacağız. Hattın kalan 7,5 kilometrelik kesimi kapsamındaki Olimpiyatköy, Halkalı Stadı ve Halkalı istasyonlarını da 2024 yılı sonunda açmayı hedefliyoruz" dedi.

YÜKSEK KAZANÇ SAĞLANACAK

Uraloğlu projenin ekonomik getirisinden söz ederek, "Halkalı-İstanbul Havalimanı metro hattımızın 20 yıllık projeksiyondaki karayolu bakım ve işletme ve zaman kazancı gibi etkenlerden ekonomik kazancı; 2 milyar 639 milyon avro üstünde olacaktır. Projemizin ana hat tünellerinde, 6,60 metre çapında 6 adet TBM kullanarak toplam 55 bin 600 metrelik hat tünelini tamamladık. Tünellerin kaplama betonu imalatlarında yüzde 99 ilerleme sağladık, bitirmek üzereyiz. İstasyonlarda, makas yapılarında ve servis istasyonlarında inşaat çalışmalarına devam ediyoruz. Betonarme imalatlarının yüzde 98'ini tamamladık. Ayrıca, istasyonların ve servis istasyonlarının ince inşaat işlerinde de yüzde 60 ilerleme kaydettik. Hat tünellerinde demiryolu imalatlarını yüzde 97 oranında tamamladık. Proje genelinde Elektromekanik işlerde yüzde 67 oranında ilerleme sağladık. Halkalı- İstanbul Havalimanı Metro Hattı Projesi kapsamında Gayrettepe-Havalimanı Projesi ile ortak kullanılacak olan 120 bin metrekare alana sahip, 176 araç kapasiteli depo sahası ve atölye binasını tamamlayarak 26 Aralık 2022'de açtık" diye konuştu.

Ermeniler uluslararası mahkemelerde yargılanmalı Ermeniler uluslararası mahkemelerde yargılanmalı

GÜZERGAHI HAKKINDA BİLGİLER VERDİ

Hattın güzergahıyla ilgili de konuşan Bakan Uraloğlu, "Halkalı'dan başlayıp İstanbul Havalimanına ulaşan metro hattımız 31,5 kilometre uzunluğundadır. Kargo Terminali, Taşoluk, Arnavutköy-Hastane, Fenertepe-Üniversite, Kayaşehir, Olimpiyatköy, Halkalı Stadı ve Halkalı istasyonları olmak üzere 8 istasyonu ve 2,5 kilometre bağlantı hattıyla 1 depo sahası bulunmaktadır. Saatte 120 kilometre tasarım hızıyla günde 600 bin yolcu bu hattımız ile seyahat edebilecektir. Hattımızın işletmeye alınması ile; Kağıthane-İstanbul Havalimanı arası seyahat süresi 24 dakika, Göktürk-İstanbul Havalimanı arası 12 dakika, Tekstilkent-İstanbul Havalimanı arası 45 dakika, Arnavutköy- Beşiktaş arası 36 dakika, Başakşehir (Metrokent) - Kağıthane arası 48 dakika, Küçükçekmece - Kemerburgaz arası 50 dakika olacaktır. Entegre olacağı lokasyonlar; Halkalı - İstanbul Havalimanı Metro hattı, mevcut ve yapımı devam eden; Gayrettepe - İstanbul Havalimanı ile Havalimanında, Marmaray ile Halkalı'da, Yenikapı - Hacıosman Metrosu ve bizim inşa edeceğimiz Büyük İstanbul Tüneli ile Gayrettepe'de, Hızlı Tren ile İstanbul Havalimanı'nda, Bakırköy- Kirazlı-Metrokent-Kayaşehir Metrosu ile Kayaşehir'de, Bakırköy-Kirazlı-Olimpiyatköy Metrosu ile Olimpiyatköy'de, Kirazlı-Halkalı Metrosu ile Halkalı'da entegrasyon sağlayacaktır" ifadelerini kullandı.

Editör: Anıl Kılıçlı