AFAD (Afet ve Acil Durum), korkutan bir rapora daha imza attı. Yayınlanan son raporda İstanbul'da beklenen deprem sonrasında en çok etkilenen yoğun nüfuslu ilçeler sıralı tam liste olarak verildi.

12 İLÇE DİKEN ÜSTÜNDE

Mardin'in taşla işlenen mirası ‘Kasr-ı Bekkiro’ Mardin'in taşla işlenen mirası ‘Kasr-ı Bekkiro’

İşte İstanbul'da Marmara Denizi depreminden en çok etkilenecek ilçeler;

Adalar
Avcılar
Bahçelievler
Bakırköy
Beylikdüzü
Büyükçekmece
Küçükçekmece
Maltepe
Tuzla
Üsküdar
Zeytinburnu
Sultanbeyli

İSTANBUL'U TERK EDİYORLAR

Öte yandan Prof. Dr. Celal Şengör deprem sonrası bölgede yaşanacak kaos nedeniyle İstanbul'dan taşındığını açıklamıştı. Şengör'ün açıklamalarına cevap veren 

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, şunları söyledi;

"Kişiler üzerinden gitmeyelim ama edindiğimiz tecrübelerden gideyim. 6 Şubat depremleri, 17 Ağustos depremi bizim için çok önemli bir göstergeydi. 6 Şubat depremlerinde aslında 11 farklı ili etkileyen depremlerden bahsediyoruz. Aslında peş peşe olan iki tane 7'nin üzerinde depremler, bunun bir tecrübe olduğunu düşünüyorum. Bu tecrübelerden de ders çıkarılması gerektiğini düşünüyorum. Dolayısıyla yaşadıklarımızdan ders çıkarırsak geleceğe daha iyi bakabiliriz. Ümit ediyorum ders çıkarabiliyoruzdur.

Türkiye Afet Müdahale Planı'ndan (TAMP), İl Risk Azaltma Planı'na (İRAP) ve Türkiye Afet Risk Azaltma Planı'na (TARAP) geçtik. Yani deprem olduktan sonra müdahale etmektense depremden önce riskleri azaltma yönünde girişimlerimiz var. Tüm Türkiye, 81 il için, İçişleri Bakanlığı AFAD tarafından yapılan çalışmalar var. Yapılacak işler belli aslında. Önemli olan yetkili ve sorumlu kuruluşların yapılacak planlamaları harfiyen uygulayıp riskleri azaltması gerekiyor. Riskler azaltıldığı zaman depremden sonraki süreçlerde çok çok rahat edebilecek duruma geleceğiz."

Editör: Editör Yazar