Bakan Bolat, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ihracatının önemli bir bölümünün İsrail'e yönelik olduğunu ve bu ticaretin Türk ekonomisi için kritik bir rol oynadığını belirtti. Ancak son zamanlarda bu ihracatla ilgili ortaya atılan haberlerin gerçeği yansıtmadığını ve aslında İsrail'in ve FETÖ'nün kara propagandası olduğunu öne sürdü.

BOLAT: ULUSLARARASI ÖZEL ŞİRKETLER YAPIYOR

Bakan Bolat: "İsrail ile ticarette, ihracat yüzde 30, ithalatta yüzde 43 azaldı. Bu azalma bizim gayretlerimizle gerçekleşti. Yani doğal azalış değil Türkiye'nin gayretleriyle olan bir durum. Her sene yenilenen hedef pazar ülkeleri listesinden İsrail'i çıkardık. Türkiye'de devlet şirketleri, kamu kuruluşları asla İsrail ile iş yapmıyorlar. Mevcut ticareti aralarında uluslararası firmalarında olduğu özel şirketler gerçekleştiriyor. Türkiye'nin duruşu şu; Filistin'in hamiliğini koruyuculuğunu yapmak için İsrail ile siyasi ilişkiyi devam ettirmek."

 "FETÖ ELİYLE ÜLKEMİZDE YAYDIĞINI BİLİYORUZ.”

“Filistin'in kendi gümrüğü yok. O bölgede 7 milyon Yahudi 8 milyon Müslüman yaşıyor. Batı Şeria, Doğu Kudüs, Gazze ve buralara yapılan ticaret de İsrail'e yazılıyor. Filistin'e yapılan tüm yardımlar, ithalat, ihracat İsrail gümrüklerinden geçtiği için İsrail'e yapılmış gibi yazılıyor. İsrail'i BM'de Türk Devletleri Konseyi'nde uluslararası kuruluşlarda açık ve net kınayan Recep Tayyip Erdoğan'dan başka lider yok. İsrail bunun acısını ülkemizde algı yönetimi yaparak çıkarmaya çalışıyor. İsrail, yerel seçimler yaklaşırken marjinal partilerin oy alması için uğraşıyor. Yaş sebze ihracatıyla ilgili İsrail, Tarım Bakanlığının oluşturduğu bilgiyi MOSSAD alıyor ve Türkiye'de bunu FETÖ eliyle yayıyor. Filistin Hükümeti verilen desteklere şükran sunarken birileri içerinde farklı rüzgâr estirmeye çalışıyor." diye konuştu.

Özel Atatürk plakalı araç sosyal medyanın dilinde Özel Atatürk plakalı araç sosyal medyanın dilinde

Bakan Bolat'ın bu açıklamaları, Türkiye'nin ekonomik gücüne yönelik uluslararası arenada yapılan çeşitli propagandalara karşı hükümetin ve iş dünyasının birlikte verdiği mücadeleyi göstermesi açısından önem taşıyor.

Editör: Anıl Kılıçlı