Eğitimde fırsat eşitliği ilkesiyle 'Her mahalleye bir kreş' hedefini hızla gerçekleştiren Beylikdüzü Belediyesi, üçüncü gündüz çocuk bakımevini ilçeye kazandırdı. 2017 yılında şehit edilen öğretmen Necmettin Yılmaz’ın adının ölümsüzleştiği Yuvamız Beylikdüzü Şehit Öğretmen Necmettin Yılmaz Gündüz Çocuk Bakımevi hizmete açıldı.

Selvi Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla gerçekleşen açılış törenine Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık ve Zehra Çalık, Dilek İmamoğlu ve Deniz Hançerli’nin yanı sıra ilçe protokolü katılım sağladı. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, Necmettin Yılmaz’ın anısına özel hazırlanan videonun gösterimi gerçekleşti. Açılışın ardından gündüz çocuk bakımevine katkılarından dolayı Matbaacılar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Coşkun’a plaket ve çiçek takdim edildi. 724 metrekarelik alanı bulunan ve 6 derslikten oluşan gündüz çocuk bakımevi 150 öğrenci kapasitesine sahip. İçerisinde; açık-yarı açık oyun alanları, ortak etkinlik alanı, amfi ve yemekhanenin bulunduğu gündüz çocuk bakımevi; çocukların eğitimine, kadınların ise sosyal hayata katılımına destek verecek.

KILIÇDAROĞLU: HALEN BİLGİSAYARI OLMAYAN ÇOCUKLARIMIZ VAR

Konuşmasına kreşlerin önemine değinerek başlayan Selvi Kılıçdaroğlu, “Ne kadar çok kreş açılırsa ülkemizin geleceği açısından o kadar iyi olacaktır. Kreşler, anne ve çocuk ilişkisi bakımından da çok önemli. Çünkü anne, çocuğunu güvenle bırakacağı bir yer bulduğu zaman çalışma hayatına da atılır. Bu yuvalara Türkiye’nin gerçekten çok ihtiyacı var. Şimdilik belediyeler eliyle yürütülmeye çalışılıyor. Eğitimde eşitlik büyük öneme sahip, fakat günümüzde, çağ bu kadar ilerlemişken ne yazık ki henüz bir bilgisayara veya internete ulaşamayan çocuklarımız var. Bunların hepsi birer eksiklik” ifadelerini kullandı.

ÇALIK: KARANLIKLARI AYDINLIĞA ÇEVİRECEK BİR ÇOCUK BAKIMEVİNİ AÇIYORUZ

 Beylikdüzü’nde bir yaşamı, kültürü ve geleceği inşa etmek için çalıştıklarını ifade eden Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık ise “Ülkemizin çocuklarına ve gençlerine miras olarak çılgın projeler değil, aklın ışığında; bilim, sanat ve kültür ile yoğrulmuş bir gelecek tasarlamak için mücadele veriyoruz. Biz bugün burada, karanlıkları aydınlığa çevirecek bir çocuk bakımevini açıyoruz. Bu yuva çocuklarımızın arkadaşlarıyla bir arada yaşam becerileri kazandığı, yoksulluğun yarattığı yoksunluktan uzak; sosyal, motor ve dil becerilerini geliştirdikleri bir merkez olacak. Bu merkezlerin sayısını 2023’te de artırmaya devam etmek zorundayız. Zorundayız diyorum çünkü; aydınlık bir Türkiye yaratmanın ve bu ülkeye kalıcı bir bahar yaşatmanın yolu istikrarlı bir okul öncesi eğitim politikasından geçiyor. Şehit öğretmenim sen rahat uyu. Biz Beylikdüzü’nde ve yakında tüm Türkiye’de; senin şarkını bıraktığın yerden söylemeye, sana öğrencilerinle birlikte dünyanın tüm çiçeklerini getirmeye, yılmadan ve yorulmadan devam edeceğiz” şeklinde konuştu. KENT YAŞAM HABER MERKEZİ

Editör: Editör Yazar