Her yıl olduğu gibi bu yılda kültür sanatta örnek belediyelerden biri olan Büyükçekmece Belediyesi, festivallerine devam ediyor. 24. Uluslararası İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali birbirinden güzel etkinlikler ile devam ediyor. Festivalin en önemli sergilerinden olan Tenzile Güler’in ‘’Nazif’in Düğmeleri’’ Sergisi sanatseverlerle buluşurken, dünyanın tanınmış müzisyenlerinden biri olan Okay Temiz’in “Ritmin 100’ü Enstrüman Sergisi” Atatürk Kültür Merkezi Fuaye Salonu’nda sanatseverlere renkli anlar yaşattı.

Fotoğraf: Okay Temiz’in “Ritmin 100’ü Enstrüman Sergisi

Büyükçekmece Atatürk Kültür Merkezi İbrahim Çallı Salonu’nda Büyükçekmece Belediye Başkanı ve Festival Komitesi Başkanı Dr. Hasan Akgün, FIDAF 2. Başkanı ve Büyükçekmece Belediyesi Koordinatörü Gürhan Ozanoğlu ve 100 ülkeden gelen kültür ve sanat elçilerinin açılışlarını gerçekleştirdiği sergilere sanatseverlerin ilgisi yoğun oldu.

Fotoğraf: Tenzile Güler’in ‘’Nazif’in Düğmeleri

2 ÇOCUĞUN DRAMINI YANSITAN DÜĞMELER

Koleksiyoner ve Yazar Tenzile Güler’in iki çocuğun Haşim ve Nazif’in dram dolu hayatın öyküsünün izlerini taşıyan, aile yadigarı düğme koleksiyonundan oluşan ‘’Nazif’in Düğmeleri’’ sergisi hikayesi ile de büyük ilgi gördü. Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün’e sergiyi gezerek sergilenen düğmelerin anlamı ve nasıl toplandığı konusunda bilgi aldı.

Fotoğraf: Tenzile Güler’in ‘’Nazif’in Düğmeleri’’ Sergisi Açılış

“FESTİVALİN RUHUNA UYAN BİR SERGİ”

Başkan Akgün, Nazif’in düğmeleri isimli serginin Uluslararası İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali’nin ruhuna uyan çok anlamlı bir sergi olduğunu ve sergideki düğmelerin bir kültürü yansıttığını belirterek, serginin mutlaka gezilmesi gerektiğini söyledi. Başkan Akgün, festivale verdiği katkıdan dolayı Tenzile Güler’e teşekkür plaketi takdim etti.

İstanbulluların yeni buluşma noktası: Eyüpsultan Seyir Terası İstanbulluların yeni buluşma noktası: Eyüpsultan Seyir Terası

Okay Temiz’in “Ritmin 100’ü Enstrüman Sergisi” Açılış

DÜNYANIN DÖRT BİR KÖŞESİNDEN ENSTRÜMANLAR SERGİLENDİ

Türk Müzik tarihinin yaşayan efsanesi ve caz müziğin öncülerinden Okay Temiz’in Avrupa, Amerika, Afrika ve Hindistan gibi dünyanın çeşitli ülkelerinden topladığı ve kendi yaptığı birbirinden ilginç enstrümanların sergisi Büyükçekmece Belediye Başkanı ve Festival Komitesi Başkanı Dr. Hasan Akgün, FIDAF 2. Başkanı ve Büyükçekmece Belediyesi Koordinatörü Gürhan Ozanoğlu tarafından açıldı. Akgün, Okay Temiz’in Türkiye’nin çok önemli ve yeri doldurulamaz sanatçıların biri olduğunu söyleyerek. Sanatçıya festivale katkısından dolayı teşekkür plaketi takdim etti. Okay Temiz sergi açılışına katılan sanatseverlere sergide yer verdiği enstrümanlarını tek tek tanıtarak vurmalı ve üflemeli çalgılarla unutulmayacak bir performans sergiledi.

Fotoğraf: Okay Temiz’in “Ritmin 100’ü Enstrüman Sergisi”

image00010

Fotoğraf: Tenzile Güler’in ‘’Nazif’in Düğmeleri’’