Kazakistan kültüründen önemli bir mirası Türkiye'ye taşıyan anlamlı bir ziyaret gerçekleşti. Prof. Dr. Kınyaz İbrahim MİRZOYEV'in oğlu ve İbrahim Mirzoyev Vakfı'nın kurucusu Vezir Mirzoyev, bayram vesilesiyle Cafer Kılıç’ı ziyaret etti.

Mirzoyev, Kazakistan'ın milli kıyafeti olan Kazak Çapan Kostümü'nü Türkiye'deki Celali Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı Kurucu ve Genel Başkanı Cafer Kılıç’a hediye etti. Kıymetli bir jest olarak nitelendirilen bu hediyenin, İbrahim Mirzoyev Vakfı adına yapıldığı belirtildi.

KILIÇ: AİLE HER ŞEYDİR

Ziyaret ve kendisine sunulan hediye sonrasında açıklama yapan Celali Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı Kurucu ve Genel Başkanı Cafer Kılıç, "İbrahim Mirzoyev Vakfı adına şahsıma layık görülen bu anlamlı kostüm için şükranlarımı sunuyorum. Aile bağlarımızın gücünü bir kez daha hissettiğim bu günlerde, Kazakistan'dan gelen bu özel hediye beni ziyadesiyle memnun etti."

Mirzoyev ailesinin Türkiye ziyareti, aile bağlarının gücünü ve kültürel köprülerin kurulmasının önemini bir kez daha gözler önüne serdi. Cafer Kılıç birlik ve beraberlik mesajı vererek, "Aile her şeydir, iyi ki varsınız. Allah birlik ve beraberliğimizi daim etsin" ifadelerini kullandı.

İBRAHİM MİRZOYEV KİMDİR?

1 Mayıs 1947’de Ermenistan’ın Zengibasar köyünde dünyaya gelen Kınyaz İbrahim MİRZOYEV, Kazakistan’daki Kürtlerin sosyal ve toplumsal mücadelesinde ön saflarda yer aldı.

Sekizinci sınıfa kadar köy ilkokuluna devam eder. Daha sonra Erivan’a giderek liseden mezun olur. Dil ve Edebiyat Fakültesine kaydını yaptırır. Yüksek lisansı bitirdikten sonra Doktora çalışmasına devam etti. Kürt ve Azeri Edebiyatı üzerine Doktora tezini tamamladı.

Kinyaze İbrahim, öğretim görevlisi olarak da Kürt Dili ve Edebiyatı konusundaki çalışmalarını devam ettirir. 25’e yakın özgün kitap çalışması ve yüzlerce bilimsel bildiri yayımladı. 1988 yılında Azerbaycan ve Ermenistan arasında Karabağ savaşı nedeniyle bölgeyi terk etmek zorunda kalır. 1974 yılında Gögercin hanımla evlenen Prof. Dr. Kınyaz İbrahim MİRZOYEV, ikisi kız beş çocuk sahibidir.

Saint Petersburg’da Filoloji alanında profesör unvanını alan Kinyaze İbrahim, 90’dan sonra Kazakistan’a döndü ve Devlet Üniversitesi’nde rektör yardımcılığı görevinde bulundu.

Prof. Dr. Kınyaz İbrahim MİRZOYEV yaptığı çalışmalarla dikkati çekmiş, bugün başta Kürtler arasında olmak üzere dünyada kendisine karşı derin bir saygı ve ilginin doğmasına neden olmuştur. Kınyaz İbrahim MİRZOYEV ana dili Kürtçenin yanı sıra, Azerice, Ermenice, Farsça, Türkçe, Rusça, Kazakça ve İngilizce olmak üzere sekiz dil bilmektedir.

Yeni Şafak, ‘Suriyelilere ait mahalle’ ifadesini haberden çıkardı Yeni Şafak, ‘Suriyelilere ait mahalle’ ifadesini haberden çıkardı

Eski Sovyetler Birliği Kürt Dernekleri Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Kinyaze İbrahim Mirzoyev, geçen yıllarda Kazakistan Halk Meclisi Başkan Yardımcılığı görevini de yapmıştı.

Kazakistan Kürt Birliği Başkanı Kinyaze İbrahim Mirzoyev, Covid-19 nedeniyle dün tedavi gördüğü hastanede 74 yaşında hayatını kaybetti.

Editör: Editör Yazar