İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen Cumhuriyet Halk Partisi Beylikdüzü İlçe Örgütü Vefa Ödülleri gecesine CHP Genel Başkanı Özgür Özel, CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, milletvekilleri ve geçmişten bugüne ilçe teşkilatında görev alan partililer katıldı. Partiye emek veren aynı zamanda geçmiş dönemde milletvekili ve bakanlık görevlerinde bulunan isimlerin hatırlandığı gecede yapılan konuşmalarda vefa duygusunun önemine değinildi.

ÇALIK: SİYASETİN EN YÜCE DUYGUSU VEFADIR

Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, vefa ve sadakat kavramlarına değinirken, “Siyaset sadece hesapla akılla yapılan bir iş değildir. Öyle de olmamalıdır. Elbette bütün toplumun refahını artıracak ince ince hesaplanmış planlar, akılla işlenmiş projeler zorunludur. Ekonomik ve sosyal kalkınmanın toplumda yaratacağı mutluluk, siyasi mücadelenin hedeflerinden biri olmalıdır. Ancak siyasetin iyi yönü de duygulardır. Vefa duygusu bu duyguların en yücelerinden bir tanesidir. Vefa dürüstlüğün, sadakatin, kadir kıymet bilmenin özüdür. Korkuyla değil, sevgi ile bağlı olmak demektir. Vefa aynı zamanda sadakat demektir. Sadakatin iki yönü vardır. Birincisi, bizi hatalara, haksızlıklara karşı körleştirir. Bugün otoriterleşmenin, cumhuriyet değerlerine saldırının kaynaklarından bir tanesi de bu kör sadakattir. Ancak sadakatin bir ikinci yönü daha vardır; ilkelerinize, değerlerinize bağlı olmak ideallerinizi yüceltmektir” şeklinde konuştu.

“CHP VEFANIN ADIDIR”

Başkan Çalık konuşmasının devamında, ‘vefa borcu’ duygusu ile hareket ettiklerini, “Türkiye’nin her noktasında pankart asan, bayrak taşıyan, elini taşın altına koymaktan asla çekinmeyen, antidemokratik uygulamalar karşısında bir adım geri atmayan Cumhuriyet Halk Partisi örgütleri, vefanın kendisidir. Vefa için emek gerekir, vefa için çaba gerekir, vefa için sevgi gerekir. İşte bu yüzden atanamadığı için inşaatlarda çalışan ve inşaatta çalıştığı için elektrik akımına kapılarak hayatını kaybeden beden eğitimi öğretmeni Fedai Altun’a vefa borcumuz var, depremde göçük altında kalan kızının elini tutarak başında bekleyen babaya vefa borcumuz var, pazarda artıkları toplayarak çocuklarına götüren, çocuklarına yemek yapan anneye vefa borcumuz var, Tayfun Kahmaran’ın kızı Vera’ya vefa borcumuz var. Bizler Ekrem başkanım ile evinde süt olmayan, çorbası kaynamayan evlerin çorbalarını kaynatarak, atanamayan, depremzede olan halkımızın yanında olmaya ve onların sesi, gücü olmaya devam edeceğiz. Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi vefanın adıdır” sözleriyle dile getirdi.

“SİYASETİ VEFA BORCUMUZU ÖDEME YOLU OLARAK GÖRÜYORUZ”

Görenler inanamadı; Bir gecede mevsim değişti, tam 25 derece Görenler inanamadı; Bir gecede mevsim değişti, tam 25 derece

 “Vefa kurumsallaşmayı, kurumları daha güçlü kılmayı sağlayan en özel duygu. Bu yönüyle Cumhuriyet Halk Partisi’nde on beş yılımı doldurdum. Bu on beş yıl içerisinde görevlerimde her zaman çalışma arkadaşlarıma minnet duygumu ifade etmeye çalıştım” şeklinde sözlerine başlayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, siyaset anlayışlarında vefa kavramının önemine değinerek “Cumhuriyet Halk Partisi bünyesinde olmak güçlü duyguların olmasını gerektirir. Çünkü bu parti ülkemizin kurucu partisi ve partimizin kurucusu da bu ülkenin lideri olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Hafızayı güçlü tutmak, taze tutmak çok değerlidir. Böylesine bir akışı sağladığınızda, dünden bugüne gelen çok önemli isimler partimizi çok daha ileri bir sürece taşıyacaktır. CHP’li olmak, Mustafa Kemal Atatürk’e bağlı olmak benim bir şiarımdır. Onun kurduğu cumhuriyeti, aziz vatanı kayıtsız şartsız sevmek büyük bir vefa bağlılığı demektir. Bizler siyaseti bu ülkeye ve ülkemize vefa borcumuzu ödeme yolu olarak görüyoruz. O nedenle nice partiler gelir geçer Cumhuriyet Halk Partisi dimdik ayakta kalır” diye konuştu.

“VEFA BEYLİKDÜZÜ DEMEKTİR”

 CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Beylikdüzü ilçe örgütünün önemli değerler çıkardığına vurgu yaparak, “Türkiye’de 81 il var ancak böyle bir geceyi düzenleyen ve bunda bir ilki başaran Beylikdüzü’dür. Beylikdüzü ilçe örgütü 2016 yılında bu ödülleri ilk kez düzenlediğinde bakıyorsunuz; o günün Beylikdüzü Belediye Başkanı bugün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı. O gün ilçe başkanlığı yapan Taşkın Özer bugün milletvekili ve parti yüksek disiplin kurulu başkanı. O dönemde belediye başkan danışmanı ise bugün Beylikdüzü Belediye Başkanı. Vefanın ne demek olduğunu bizlere gösteren en güzel örnek Beylikdüzü. Birbirlerinin altını oymadan, birbirlerine kol kanat gererek, yardımlaşarak, dayanışma içerisinde kardeşçe mücadelelerini sürdürmeleri aslında vefanın en güzel örneği” değerlendirmesinde bulundu.

ANLAMLI İSİMLERE ANLAMLI ÖDÜLLER

Gecede onur ödülleri 15. Dönem Milletvekili Ayhan Altuğ’a, CHP Beylikdüzü İlçe Yöneticisi Tekin Urhan’a, Trabzon’da geçirdiği kaza sonucunda hayatını kaybeden CHP İstanbul İl Başkanlığı yöneticisi Yeter Büyükdurmuş’a; vefa ödülleri CHP Beylikdüzü Belediye Meclis Üyesi Pınar Ertuğrul’a, 1977 – 1980 yılları arasında Avcılar Belediye Başkanlığı ve 18. Dönem Milletvekilliği yapan Yüksel Çengel’e, Bayındırlık ve İskan Eski Bakanı ayrıca 15. ve 16. dönem milletvekili Erol Tuncer’e; Hayat Boyu Mükemmeliyet Ödülü ise Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e verildi.

Editör: Anıl Kılıçlı