Mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci turundan galip ayrıldı. Ancak Erdoğan'ın bu başarısıyla ilgili muhalefet tarafından farklı benzetmeler var.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Erdoğan'ın galibiyeti için "Pirus Zaferi" benzetmesi yaptı. Özdağ, "Erdoğan kazanmıştır ancak bu bir Pirus zaferidir. Kazanırken mağlup olmuştur" dedi. Peki nedir bu Pirus Zaferi? Bugün arama motorlarında en çok aratılan kelime olan Pirus hakkında bilgiler derledik.

BÜYÜK KAYIPLARLA KAZANMAK

Pirus zaferi, yıkıcı büyüklükte kayıplar pahasına kazanılan bir zafer olarak tanımlanıyor. Kazanılan zaferin verilen kayıplardan sonra anlamsız hale gelmesini ifade ediyor. 

TARİHTEKİ KANLI PİRUS ZAFERLERİ...

MALPLAQUET MUHAREBESİ 
Kral II. Charles’ın 1700’de bir varis olmadan ölmesinden sonra, İspanyol Tahtında yerini kimin alacağı konusunda İspanyol Veraset Savaşı patlak verdi. Mücadele, 1709 Malplaquet Muharebesi’nde kanlı bir zirveye ulaştı ve Marlborough Dükü komutasındaki 100.000 kadar Hollandalı, Avusturyalı, Prusyalı ve İngiliz savaşçıdan oluşan bir ittifak, 90.000 kişilik bir Fransız ordusuyla karşılaştı.

Marlborough, Fransız kuvvetlerini ezmeye hevesliydi ve 11 Eylül’de büyük bir piyade ve süvari saldırısı başlattı. Fransızlar kendilerini bir dizi sağlamlaştırmalar ve engeller labirentinde güçlendirmişlerdi ve ittifakın nihayet hatlarını delip işlerine el koyması yedi yorucu saat sürdü. O zamana kadar, Marlborough’un hırpalanmış askerleri, avantaj elde edemeyecek kadar yorulmuştu. Fransızlar, güçlerinin çoğu hala dokunulmadan organize bir geri çekilme yapabildiler.

Malplaquet, 18. yüzyılın en ölümcül savaşı olarak tarihe geçecekti. Fransızlar yaklaşık 12.000 zayiat verirken, Marlborough 24.000 kişiyi kaybetti – tüm ordusunun neredeyse dörtte biri.

BUNKER HILL MUHAREBESİ 
Breed’s Hill’i güçlendirdikten sonra – savaş, adını başlangıçta işgal etmeleri gereken Bunker Hill’den alıyor – yaklaşık 2.200 İngiliz askerinden oluşan üstün bir güçle karşı karşıya kaldılar. Amerikalıların isabetli tüfek ateşi iki ayrı İngiliz saldırısını geri püskürttü, ancak üçüncü adımda, cephane depolarını tüketmişlerdi. Birkaç dakikalık çılgınca göğüs göğüse çarpışmanın ardından milisler tepeyi terk ettiler ve geri çekildiler.

Bunker Hill’deki İngiliz zaferi ağır bir bedelle geldi. Sömürgeciler için öldürülen veya yaralanan 400 ile karşılaştırıldığında, Redcoats 1000’den fazla zayiat verdiler ve ağır kayıpları onları Boston’un eteklerinde başka bir yüksek araziyi ele geçirme planlarını iptal etmeye zorladı. Bu arada Amerikalılar yenilgiyi ahlaki bir zafer olarak selamladılar.

BORODINO MUHAREBESİ 
Napolyon Bonaparte’nin askeri kariyerinin en kanlı günü, 7 Eylül 1812’de Fransız imparatorunun Rusya’yı istila etmenin tam ortasındayken başladı. Harekatın ilk aşamalarında, Rus İmparatorluk Ordusu taktiksel geri çekilmelerden memnundu ve Napolyon’un “Grande Armée” si Moskova’ya çok yakın bir mesafeye ilerledi.

Şeffaf Plak ile Gülüş Tasarımı: Kişiye Özel Çözümler Şeffaf Plak ile Gülüş Tasarımı: Kişiye Özel Çözümler

Ancak Fransızlar küçük Borodino köyüne yaklaştığında, Rus komutan Mihail Kutuzov sonunda ordusunu çevirdi, tahkimatlar inşa etti ve direnmeye hazırlandı. Napolyon çok az zaman kaybetti. Tipik olarak saldırgan bir tarzda, 130.000 kişilik ordusunu önden bir saldırı ile Rus hatlarına sürdü.

Kutuzov’un adamları bir dizi karşı saldırıyla karşılık verdi ve Fransızların nihayet ana Rus tabyasını ele geçirdiği öğleden sonra geç saatlere kadar savaş dengede kaldı. Napolyon seçkin İmparatorluk Muhafızlarını savaşa göndermek konusunda isteksiz davranınca Kutuzov’un ordusu yıkımdan kaçmayı başardı.

Napolyon, savaş alanının tam kontrolünü ele geçirdi, ancak Fransız cesetleriyle dolu bir yer olmuştu. Onun “Grande Armée” si yaklaşık 30.000 kayıp vermişti – Ruslardan tam 15.000 daha azdı, ancak düşman topraklarda savaşı sürdüremeyecek kadar çok kişi ölmüştü.

Editör: Editör Yazar