Japon bilim insanları çok ilginç bir keşifte bulundu. Tırtıllar üzerinde gerçekleştirilen çalışmada virüsün, sadece erkekleri öldürmek üzere evrimleştiği bilgisine ulaşıldı. İngiliz bir uzman bu virüsle beraber zararlı böcek popülasyonunun azalacağını düşünüyor. Bu kapsamda keşfedilen yeni virüsün DNA'sı ve hareketleri incelendi.

NASIL KEŞFETTİLER?

Minami Kyushu Üniversitesi'nde araştırma teknisyeni olan Misato Terao, terasta hava alırken tırtılların bitkileri daha farklı şekilde kemirdiğini gördü, ve bu tırtılları böcek fizyoloğu uzmanı Yoshinori Shintani'nin laboratuvarına bıraktı.

Shintani ise tırtıllar üzerinde yaptığı çalışmalarda böceklerin hepsinin ilginç bir şekilde dişi olduğunu fark etti. Çalışma alanındaki erkek tırtıllarla bu dişileri çiftleştiren Shintani, 13 nesil sonra bile bu tırtılların büyük çoğunluğunun dişi olduğunu yalnızca 3 adet erkek tırtılın hayatta kaldığını belirledi.

İstanbul için ‘Olimpiyat’ Zirvesi İstanbul için ‘Olimpiyat’ Zirvesi

DİŞİLERİ NİYE ÖLDÜRMÜYOR?

Araştırma çok yönlü şekilde devam ediyor. Geçmiş tecrübelerine dayanarak tırtıl hücrelerinin sitoplazmasını inceleyen Shintani bu anlaşılamayan mikropların anneden çocuklarına geçtiğini belirledi. Virüsün tırtılların üremesine müsade ettiğini ancak erkekleri 'işe yaramaz bir hale' soktuğunu kaydeden Shintani, dişilerin doğal seçilimde büyük bir avantaj kazandığını açıkladı.

Editör: Editör Yazar