Yaz aylarının ortalarına doğru ilerlerken havaların bunaltıcı etkisi de artıyor. Evde yapılabilecek doğal soğuk içecekler ile etkili bir serinlik yaşayabilirsiniz.

Meyve ve sebzelerle birlikte blendırda karıştırarak smoothie yapabilirsiniz. Örneğin, muz, çilek, yaban mersini veya ıspanak gibi malzemelerle smoothie tarifi oluşturabilirsiniz. Smoothieyi süzmeden tüketebilir veya daha pürüzsüz bir kıvam için süzebilirsiniz.

İşte evde yapabileceğiniz doğal soğuk içecekler;

Naneli limonata: Limonata tarifine taze nane yaprakları ekleyerek farklı bir aroma elde edebilirsiniz. Limonata yaparken nane yapraklarını sıkarak veya demleyerek kullanabilirsiniz.

Adalar'da 'Atlı faytonlar geri gelsin' talebi Adalar'da 'Atlı faytonlar geri gelsin' talebi

Soğuk çay: Yeşil çay veya siyah çayı demleyip soğuttuktan sonra buz ile servis yapabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak limon dilimleri veya nane yaprakları ekleyebilirsiniz.

Smoothie: Meyveleri, yoğurt veya süt ile blendırda karıştırarak smoothie yapabilirsiniz. Dondurulmuş meyveler kullanarak daha serinletici bir içecek elde edebilirsiniz.

Meyve suları: Taze meyveleri blendırda veya sıkacağınızda su ile karıştırarak meyve suları yapabilirsiniz. Özellikle karpuz, çilek, şeftali ve mango gibi su içeriği yüksek meyvelerden yapılan sular serinletici olacaktır.

Ayran: Yoğurt, su ve tuzun karıştırılmasıyla yapılan ayran, hem serinletici hem de ferahlatıcı bir içecektir. İsteğe bağlı olarak nane veya dereotu gibi otlarla da tatlandırabilirsiniz.

Ihlamur: Ihlamur çayı sıcak olarak tüketilebileceği gibi soğutulduktan sonra da içilebilir. Soğuk ıhlamur, sıcak havalarda ferahlamanıza yardımcı olabilir.

Soda: Soda suyu veya maden suyu ile taze sıkılmış meyve suyunu karıştırarak serinletici bir içecek yapabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak limon veya limon suyu ekleyebilirsiniz.

Soğuk bitki çayı: Taze bitki yaprakları veya çay poşetlerini soğuk suya koyarak bir süre bekletin. Ardından içeceği süzerek posadan arındırın. Örneğin, nane, adaçayı, ıhlamur veya yeşil çay kullanarak soğuk bitki çayları yapabilirsiniz.

Soğuk kahve: Kahve posalarını soğuk suyla karıştırarak bir süre bekletin. Ardından içeceği süzerek posadan arındırın. Elde ettiğiniz kahve suyunu buz ile servis yaparak serinletici bir soğuk kahve elde edebilirsiniz.

Gazlı içecekler: Sodaya veya maden suyuna meyve posaları ekleyerek doğal bir gazlı içecek yapabilirsiniz. Örneğin, limon posası veya çilek posası gibi meyve posalarını gazlı içeceklere ekleyerek ferahlatıcı ve lezzetli bir içecek elde edebilirsiniz.

Bu tariflerde posaları içeceklere ekleyerek lezzetlendirebilir ve farklı aromalar elde edebilirsiniz. Ancak posaları kullanmadan önce içeceği süzmeniz önemlidir. Ayrıca, kullanacağınız posaların temiz olduğundan emin olun.

Bu içecekler sıcak havalarda serinlemek için harika seçenekler olabilir. Kişisel tercihlerinize göre tarifleri ve malzemeleri ayarlayarak deneyebilirsiniz.

Editör: Editör Yazar