Emeklilikte Yaşa Takılanlara (EYT) ilişkin kanun, Cumhurbaşkanı Erdoğan imzalı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. 
EYT’den yararlanacak vatandaşlar, başvuru sürecinin başlamasından sonra süre sınırı olmaksızın ve sosyal güvenlik kurumlarına(SGK) gitmeden e-Devlet üzerinden emeklilik işlemlerini yapabilecek.

SGK ÖNLERİNDE KUYRUKLAR OLUŞTU

50 STK’dan gövde gösterisi; Türkiye’de özlenen ‘birlik’ tablosu 50 STK’dan gövde gösterisi; Türkiye’de özlenen ‘birlik’ tablosu

EYT düzenlemesinin yürürlüğe girmesinin ardından SGK önlerinde uzun kuyruklar oluştu ancak EYT başvuruları e-Devlet sistemi üzerinden yapılabiliyor.

NASIL BAŞVURU YAPILIR?
e-Devlet üzerinden yapılacak olan başvurularda sisteme giriş yaptıktan sonra arama kısmına “emekli” veya “gelir” kelimesi yazılıyor. “Gelir aylık ödenek talep belgesi verilmesi” seçeneği işaretleniyor.” Ardından tahsis talep türünde “yaşlılık aylığı” seçiliyor.
Gelen ekranda “Yeni başvuru” seçeneğine tıklayıp, tahsis talep ürünü olarak “Yaşlılık Aylığı” seçiliyor.
SSK kapsamında aylık talep ediliyorsa, 4/A SSK; BAĞ-KUR kapsamında aylık talep ediliyorsa 4/B BAĞKUR seçilip “Başvur” seçeneğine tıklanacak.
T.C. Kimlik Numarası ve ad-soyad bilgileri ekrana otomatik olarak gelecek. Maaş ödemesinin yapılacağı banka seçilerek, açıklamaya bankanın talep edilen şubesi yazılacak.
İletişim bilgileri kısmında cep telefonu numarası başında sıfır olmadan yazılarak, e-posta adresi de eklenebilir.
Adres bölümünde ikametgah bilgisi ekrana otomatik olarak gelecek. Tebliğin farklı bir adrese gönderilmesinin talep edilmesi halinde; farklı adres kısmına yeni adres yazılması gerekecek. Yazılmış olan yeni adresin il ve ilçe kısımlarının da doldurulması gerekiyor.
BAĞKUR, Emekli Sandığı, Banka Sandığı veya yurtdışından aylık alınması durumunda, “Aylık alıyor mu?” Kutucuğunda yer alan “Evet” ya da “Hayır” seçeneklerinden herhangi birinin mutlaka işaretlenmesi gerekiyor.
İleri butonu ile bir sonraki sayfaya geçiş yapılarak Başvur kutucuğuna tıklandığında, başvuru Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderilecek. Zeki Gümüşcü/KENT YAŞAM
 

Editör: Anıl Kılıçlı