Çalışacak elemanın olmaması yevmiye ücretlerini âdeta uçurdu. Bugün kalifiye bir kaynak ustasına günlük 5 bin lira ödeniyor. 

TECRÜBELİ USTALAR DEPREM BÖLGESİNDE

Türkiye gazetesinden Kaan Zenginli haberin göre, İstanbul’da dekorasyon işi ile uğraşan Ramazan Karadağ “Uzun zamandır eleman problemi yaşıyorduk. Pandemi ile birlikte sektörde bir açık oluşmuştu. Ancak Kahramanmaraş depremi bu açığı iyice büyüttü. Sektördeki en tecrübeli ustalar deprem bölgesine gitti. Bugün bir kaynak ustasına 5 bin lira yevmiye (günlük) veriyorum. Usta daha iyi bir iş bulduğunda bırakıp gidiyor. Bu durum işlerimize olumsuz yansıyor” dedi.

MECBUREN YABANCI İŞÇİ ÇALIŞTIRIYORLAR

Tüm adisyonları unutun; Bodrum Yalıkavak'ta milyonu aşan hesap Tüm adisyonları unutun; Bodrum Yalıkavak'ta milyonu aşan hesap

İki sene sonra Türk usta bulunamayacağını iddia eden Karadağ “Yetişmiş bir usta bugün bir mühendisten daha çok para kazanıyor. Ama gençler emek gerektiren sektörlerden kaçıyor. Asgari ücrete razı olup masabaşı işlerde çalışmak istiyorlar. Türk ustalar belli bir yaşa geldi, zamanla emekli olacaklar. Bazı şirketler mecburen yabancı işçi çalıştırıyor” diye konuştu.

Editör: Editör Yazar