İsrail'in en eski günlük gazetesi olan Hadashot Haaretz, Filistin direnişi ile İsrail güçleri arasında Hamas’ın Aksa Tufanı operasyonuyla başlayan çatışmalar üzerine yayınladığı başyazıda Başbakan Binyamin Netanyahu'ya sert eleştiriler yöneltti.

"Netanyahu İsrail-Gazze savaşının sorumluluğunu taşıyor" başlıklı başyazıda, "İsrail'in başına gelen felaketin sorumlusu tek bir kişidir; Binyamin Netanyahu" denildi.

“FİLİSTİNLİLERİN VARLIĞINI VE HAKLARINI GÖZARDI ETTİ”

Haaretz'in yayımladığı yazısında, "Engin siyasi deneyimi ve güvenlik konularındaki yeri doldurulamaz bilgeliğiyle övünen başbakan, bir ilhak ve mülksüzleştirme hükümeti kurarken, Bezalel Smotrich ve Itamar Ben-Gvir'i kilit pozisyonlara getirirken, Filistinlilerin varlığını ve haklarını açıkça göz ardı eden bir dış politika benimserken İsrail'i bilinçli olarak içine sürüklediği tehlikeleri tespit etmekte tamamen başarısız oldu" ifadesi yer aldı.

"Netanyahu kesinlikle sorumluluğundan kaçmaya çalışacak ve suçu, ordunun askeri istihbaratın ve Şin Bet güvenlik servisinin yönetimine atmaya çalışacak" yorumunda bulunan Haaretz, "Düşmanı ve saldırgan askeri yeteneklerini küçümsediler" değerlendirmesi yaptı. Haaretz ayrıca, "İsrail'in dışişleri ve güvenlik konularında nihai söz sahibi olan Netanyahu, askeri ve istihbari başarısızlıklar sonucu gerçekleşen krizden muaf tutulamaz" dedi.

Büyük depremde kimse ölmedi; Filipinlilerin kaderinde depremden ölmek yok Büyük depremde kimse ölmedi; Filipinlilerin kaderinde depremden ölmek yok

“BAŞBAKAN YOLSUZLUK DAVASIYLA SUÇLANDI”

Hamas'ın başlattığı "Aksa tufanı" operasyonunun ele alındığı başyazıda, Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun politikaları da sert bir şekilde eleştirildi. Başyazıda, "Netanyahu geçmişte kendisini savaşlardan ve İsrail'in çok sayıda kayıp vermesinden kaçınan temkinli bir lider olarak pazarladı" ifadeleri kullanıldı. "Üç yolsuzluk davasıyla suçlanan bir başbakan devlet işleriyle ilgilenemez" ifadeleri kullanılan başyazıda şu sözlerde eklendi; "Son seçimlerdeki zaferinden sonra bu ihtiyatın yerini 'tamamen sağcı bir hükümet' politikası aldı ve Batı Şeria'yı ilhak etmek, El Halil Tepeleri ve Ürdün Vadisi de dahil olmak üzere Oslo'da tanımlanan C Bölgesi'nin bazı kısımlarında etnik temizlik yapmak için açık adımlar attı" değerlendirmesi de haaretz’in başyazısında ele alındı.

Haaretz, Netanyahu hükümetinin kurduğu koalisyonun ve Netanyahu tarafından gerçekleştirilen yargı darbesinin, ordunun güçsüzleşmesine neden olduğunu da belirtti.

Editör: Editör Yazar