İBB'den verilen bilgiye göre, Mobil Vizör Lazer Kameralı Takip ve Denetim Sistemi ile izin verilmeyen alanlarda kaçak hafriyat dökümü için gelen araçların tespiti gerçekleştiriliyor. Mobil vizör, 360 derece dönebilen ve aynı zamanda 900 metreyi 3 metreye kadar yakınlaştırabilen ''optik zoom'' özelliğine sahip. Ayrıca, şüpheli aracın kaçak döküm alanına girdiği andan itibaren ve alandan çıktığı zaman dilimine kadarki tüm hareketlerini gece gündüz fark etmeksizin kayıt altına alabiliyor.

İDARİ YAPTIRIM YOLDA

Örgü tutkusuyla hayatı değişti Örgü tutkusuyla hayatı değişti

Araç Takip Sistemi entegrasyonu; anlık konum takibi yapabilme, şüpheli alan araçları kontrol altında tutabilme ve kaçak döküm faaliyetlerini önleyebilme özellikleri taşıyor. İBB Çevre Koruma Şube Müdürlüğü tarafından geliştirilen ileri radar sensörler ile, şüpheli aracın plakası tespit edilerek şahıs veya ilgili firmaya idari yaptırım uygulanacak. Mobil Vizör Lazer Kameralı Takip ve Denetim Sistemi, her türlü coğrafi alanda ve olumsuz hava koşullarında, dışarıdan enerji ihtiyacı olmadan da çalışabilecek. Bu amaçla mobil cihaz üzerinde devamlı enerji sağlayan şebeke enerjisi giriş portları, solar güneş enerji panelleri, destekleyici jeneratör güç enerji sistemleri bulunuyor.

AFETLERDE DE KULLANILABİLECEK KOMPAKT BİR CİHAZ

Cihaz, istendiğinde şehir şebeke gerilimi ile beslenebilecek sistemlerini sahip, deprem, sel, yangın vb. afetlerde kullanılmak üzere kompakt ve merkeze bilgi gönderebilen entegre bir sistem aygıtı olarak geliştirildi.

Editör: Editör Yazar