Toplam 4 otobüs ile mahalle muhtarlığının önünden hareket eden Kartallıların ilk durağı, Fatih’te bulunan Hırka-i Şerif Camii oldu. Ramazan Ayı’nın ilk Cuma günü ziyarete açılan ve peygamber efendimizin kutsal emanetlerinin ziyaret edilebildiği camide ibadet eden mahalle sakinleri, daha sonra Eyüp’te bulunan Eyüp Sultan Türbesi ve Camii’ni ziyaret etti. Burada öğlen namazını eda eden vatandaşlar, rehberler eşliğinde Eyüp Sultan'da bulunan külliye, imarethane ile önemli din ve devlet büyüklerinin mezarlarını ziyaret ederek, dua ettiler.

Bağcılar’da 23 Nisan coşkusu Bağcılar’da 23 Nisan coşkusu

İnanç turunun son durağı ise Beykoz’da bulunan Yuşa Tepesi oldu.  Burada Hz. Yuşa’nın türbesini ziyaret ederek dua eden vatandaşlar, daha sonra yine kendilerine tahsis edilen otobüslerle Kartal’a döndü.

Kartal Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nün düzenlediği İnanç Turu’na katılan tüm vatandaşlara içinde; eşarp, yasin cüzü, tesbih bulunan set hediye edildi.

Rehberler eşliğinde gezilen kutsal mekânların özelliklerinin ve hikâyelerinin de anlattığı inanç turlarında vatandaşlar duygu dolu anlar yaşadı. İstanbul’un önemli ibadet merkezlerini ziyaret etme olanağı bulduklarını belirten vatandaşlar, mutluluklarını ifade etti.

Ramazan boyunca düzenlenecek inanç turları kapsamında Kartal’ın diğer mahallelerinde oturan vatandaşlar için de Kartal Belediyesi turlar düzenlemeye devam edecek. Ramazan ayı süresince her gün farklı bir mahalleden hareket edecek araçlarla gerçekleştirilen cami ve türbe gezilerinde Kartallı vatandaşlar bir araya gelebilecek.

İnanç turuna katılmak isteyen Kartallı vatandaşlar https://e-belediye.kartal.bel.tr/Basvuru/BasvuruFormu/CamiveT%C3%BCrbeGezileri linkinden kayıt yaptırabilir.

Editör: Yusuf Hakkı Doğan