Sarıyer’de bulunan 7242 ada 41 parselde kentsel dönüşüme AK Parti Grubu izin vermedi. CHP’li Meclis Üyelerinin tepkisi üzerine komisyon raporu tekrar görüşülmek üzere Temmuz ayına bırakıldı.

İBB Emlak Müdürlüğü’nün Sarıyer Ayazağa’da bulunan İBB mülkiyetindeki taşınmazların satışı, hasılat paylaşımı, kat karşılığı sözleşme yapılmasına ilişkin teklifi AK Parti Grubu’na takıldı. 7241 ve 7245 ada üzerindeki parsellerin üzerinde binası bulunan veya evveliyatında binası bulunduğu halde yıkılan hak sahiplerine satışı uygun görülürken, 7242 ada 41 parselde bu izin verilmedi.

AK PARTİLİ KAYNAR: ÇOĞUNLUK BİZDE, NE İSTERSEK O OLUR

AK Parti Grubu adına konuşan Hukuk Komisyonu Üyesi Muhammed Kaynar, aldıkları kararı “Ada üzerinde bina yok” diyerek savundu ve “Meclis’te çoğunluk AK Parti’de. AK Parti ne isterse o olur. Halk böyle istedi ne yapalım” sözleriyle savundu.

GÜNEL: DÖNÜŞÜMÜN ÖNÜ TIKANIYOR

AK Parti’li Kaynar’ın sözlerine tepki gösteren CHP’li Meclis Üyesi Nizamettin Günel, “İlgili parselde 35 tane bina var. ‘Burada bina yok’ sözü neden söyleniyor anlamak mümkün değil. Orada oturan vatandaşlar da şu anda bizi izliyor. Tam kentsel dönüşümün başlayacağı yere izin verilmiyor” dedi. CHP’li Meclis Üyesi Filiz Öztürk Çelik de, “Bu rapor Mart ayından beri bekliyor. Hukuk Komisyonu’nda da bu konu görüşüldü ve karara bağlandı. Adanın birini ele alıp diğerine izin vermemek konuyu sürüncemede bırakmaktır. Yapılan şey kentsel dönüşümün önünü tıkamaktır” dedi. CHP Grup Sözcüsü Mesut Kösedağı ise, “Belki Komisyon’a yanlış bir bilgi gitmiştir. Gelin bir işi yaptık tam bitirelim. Müdürlüğümüzden geldiği şekliyle onaylayalım” dedi.

Örgü tutkusuyla hayatı değişti Örgü tutkusuyla hayatı değişti

TEMMUZ’DA YENİDEN GÖRÜŞÜLECEK

AK Partili Meclis Üyesi Muhammed Kaynar ise engellemede ısrar etti. Bunun üzerine AK Parti Grup Başkanvekili Tevfik Göksu, parsel üzerinde yerinde tespit yapılıp dosyanın Komisyon’a geri çekilip Temmuz ayında görüşülmesini istedi.

Dosyanın Komisyon’a iadesi oy birliği ile kabul edildi. Fidan Uğur/KENT YAŞAM

Editör: Editör Yazar