14 Mayıs seçimlerinde Türkiye'nin 13. Cumhurbaşkanı belirlenemedi. YSK bugün yaptığı açıklamada kesin olarak seçimlerin ikinci tura kaldığını kamuoyuyla paylaştı.

Açıklamayı yapan YSK Başkanı Ahmet Yener, şunları söyledi;

"Saat 15:15 itibariyle sandık oranı yüzde 100 açıldı. Katılım oranı 88.92. Yurtdışında yüzde 52.69 katılım gerçekleşti. Yurtdışında veri girişi devam eden 35 bin 874 oy bulunmaktadır. Kesin olmayan geçici sonuçlara göre Sayın Erdoğan'ın yüzde 49.51, Sayın Kılıçdaroğlu'nun yüzde 44.88, Sayın Oğan'ın yüzde 5.17 ve Sayın İnce'nin yüzde 0.44 oy aldığı görülmüştür.

35 bin 874 oyun tamamının Sayın Erdoğan'a verilmiş olduğunu kabul etmemiz halinde Erdoğan'ın oy oranının yüzde 49.54 olduğu görülmüş, Sayın Kılıçdaroğlu'na verildiğine kabul etmemiz halinde yüzde 44.85 oranında oy aldığı görülmüş ve böylece 6271 sayılı yasanın 4. maddesinde öngörülen seçilme yeterliliğini hiçbir adayın kazanamadığı görülmüştür."

KILIÇDAROĞLU ÇEKİLİRSE SİNAN OĞAN ADAY OLABİLİR

Cafer Kılıç: DEM Parti’den istifa ettim Cafer Kılıç: DEM Parti’den istifa ettim

Yener'in yaptığı açıklamada ikinci turda Sinan Oğan'ın da yarışma ihtimali var. Yener, "Kurulumuzun az önce aldığı karar ile son 2'ye kalan adaylardan herhangi birisinin adaylıktan çekilmesi halinde yerine, bir sonra gelen adayın müracaat etmesi için daha önce ilan edilen seçim takvimindeki sürenin saat 17'den 20'ye çekilmesine karar verilmiştir. 

Oy pusulalarında sıralamada herhangi bir değişiklik olmayıp, sıralamalarındaki adayların bir önceki adayın yarıştan devam etmemesi halinde onun yerini alması şeklinde aldığımız kadar var. Erdoğan birinci, Kılıçdaroğlu da ikinci sırada pusulada yer alacaktır. Propaganda süreci başlamıştır." ifadelerini kullandı. Fazıl Anıl Kılıçlı/KENT YAŞAM

Editör: Anıl Kılıçlı