Daha yeşil bir Maltepe’ sloganı ile hareket eden Maltepe Belediyesi yeni bir projeye daha imza attı. İçerisinde pek çok sosyal ve sportif aktivitelerin olduğu  100’üncü Yıl Park projesinin açılışı gerçekleşti. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü kuruluş yıldönümüne özel yapılan park görselliği ile ziyaretçilerini büyülüyor. Maltepelilere kapılarını açan yaklaşık 4 bin metrekarelik parkın açılışında konuşan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Medeniyetlerin başkenti kabul ettiğimiz İstanbul’da, özellikle yaşadığımız betonlaşma süreciyle İstanbul’un katledildiği bir dönemde Maltepe Belediyesi’nin 61 park ve 400 bin metrekarelik yeşil alana imza atması onurumuzdur.” İfadelerini kullandı.

Maltepe Belediyesi, İdealtepe Eraykent Sitesi’nin olduğu alanda yapılan park açılışına; Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın yanı sıra Belediye Başkan Yardımcıları, birim müdürleri, Meclis üyeleri, İdealtepe Mahallesi Muhtarı Fitnat Karataş, mahalle muhtarları, sivil toplum kuruluşları, davetliler ve halk katılım sağladı.

ÇAMUR DERYASI PARKA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

Kartal’da Çevre Haftası festivale dönüştü Kartal’da Çevre Haftası festivale dönüştü

Belediye Başkanı Ali Kılıç, katılım sağlayanlara teşekkür ederken “Medeniyetlerin başkenti kabul ettiğimiz İstanbul’da, özellikle yaşadığımız betonlaşma süreciyle İstanbul’un katledildiği bir dönemde Maltepe Belediyesi’nin 61 park ve 400 bin metrekarelik yeşil alana imza atması onurumuzdur. Şu an içerisinde bulunduğumuz alan uzun yıllar çamur deryasıydı. Arkadaşlarımızla oturduk, konuştuk ve buranın mahallemize kazandırılması noktasında planlarımızı yaptık. Bu parkta yaklaşık 4 bin metrekarelik bir alanın yarısı sportif aktiviteler için sosyal donatı alanı olarak kullanılacak. Geri kalan yarısını da yeşil alan olarak sizlerin hizmetine açtık. Dayatan değil danışan bir belediyecilik dedi. 2014’te görevi devraldığımdan bu yana yaptıklarımızın Maltepelilerin onayından geçmesini kendimize ilke edindik. Bunlardan biri Esenkent’teki Özgürlük Parkı’ydı. Vatandaşlar adını koydu. Yine Cevizli mahallemizde yaklaşık 44 dönümlük kurbanlık alan vardı. Biz orayı Maltepelilere sorduk, bir anket çalışması yaptık. O anket çalışmasında burası park olsun ve adı Cumhuriyet Parkı oldu. Buraya geldik, burayı yaptık. Maltepeli kadınlar adı ne olacak dedi, siz Maltepeliler koyacak adını dedim. İnsanlara sevgi ve saygıda kusur etmemek önemlidir. Burada iş yapıyorsak önce saygıyla sizlerin görüşlerini almamız gerekiyor dedim. Onlar da bu yıl Cumhuriyetimizin, Atatürk’ümüzün bize bağışladığı 100. yılı kutluyorsak bu parkın adı 100. Yıl olsun dediler.” İfadelerine yer verdi.

KILIÇ’DAN MALTEPELİLERE MÜJDE

Konuşmasında Maltepe’nin trafik sorununu çözecek altgeçit projesinde sona yaklaştıklarını ve hafif raylı tramvay ile Maltepelilerin ulaşım noktasında da sorunlarını çözeceklerini ifade eden Ali Kılıç şunları söyledi: “Yine bu ekonomik kriz döneminde sosyal tesislerimizde çaylar 1 TL oldu. Ağustos ayı boyunca bu devam edecek. Bilginize sunuyorum. Altgeçidi yaptık, artık trafik hızlı akacak ama minibüs yolundaki trafik sorunumuz devam ediyor değil mi? Her gün 50-60 bin kişi yolculuk yapıyor. Şu an nüfusumuz 550 bin ama Marmara Üniversitesi’nin de buraya gelmesiyle 600 bini bulacak. Dedik ki Cevizli Parkı’ndan vatandaşımız bir araca binecek, Kadıköy rıhtımda inecek. Vatandaş bunu dolmuşla değil hafif raylı tramvay ile yapacak. Tam 17 kilometrelik bir hat döşeniyor. Yine sevgili Başkanımız Ekrem İmamoğlu’nun katkılarıyla projesi çiziliyor. İnşallah, Allah nasip ederse 3. dönem Maltepe’yi yeni bir vizyonla tanıştırmış olacağız ve Maltepe’nin bir ucundan bir ucuna tek bir araçla gideceksiniz. Maltepe sizlerle değişim devam edecek. Bu değişimin öncüsü olduğunuz için hepinize teşekkür ediyorum. Vatandaşlarım başta olmak üzere belediye emekçilerine, Başkan yardımcılarıma, müdürlerime teşekkür ediyorum.”

MUHTAR’DAN KILIÇ’A TEŞEKKÜR

Kılıç’tan sonra söz alan İdealtepe Mahallesi Muhtarı Fitnat Karataş da Belediye Başkanı Ali Kılıç ve emeği geçenlere teşekkür ederek, burada oynayan çocukların mutluluğunun hiçbir şeye değişilemeyeceğinin altını çizdi. Belediye Başkanı Ali Kılıç, Belediye Başkan Yardımcısı Savaş Eroğlu ve İdealtepe Mahallesi Muhtarı Fitnat Karataş’ın birlikte kurdelelerini kestiği parkın açılış sonrasında Başkan Kılıç ve beraberindekiler parkla ilgili bilgi aldı.

PARKTA NELER VAR ?

3 bin 850 metrekare alana sahip ve 2 bin 95 metrekare yeşil alanı bulunan parkta; yürüyüş parkuru, sert zemin, çocuk oyun alanı, fitness alanı, 18×36 metre ölçülerinde, 648 metrekare alana sahip tenis kortu bulunuyor. Parkta ayrıca çeşitli kitapların yer aldığı okuma köşesi ve Maltepelilerin ikinci baharlarını geçirebileceği, 50 yaş üstü ve vatandaşlara hizmet verecek Altın Yıllar Yaşam Merkezi de bulunuyor.