14 Mayıs Cumhurbaşkanı seçimlerine az bir süre kalırken hükümet ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası da ekonomideki adımlarına devam ediyorlar.

HER GÜN 5 MİLYAR TL'LİK DÖVİZ ALIMI

Ekonomi gazetesinden Yener Karadeniz’in haberine göre sadece Merkez Bankası, demir sandıklar ile çarşıya her gün 5 milyar TL getiriyor ve karşılığında 260 milyon dolar topluyor. Benzer şekilde bankalar ve döviz bürolarının uyguladığı sıkı kurallardan kaçan şirketler de Kapalıçarşı’ya yöneliyor.

İLK KEZ PİYASANIN ÜSTÜNE ÇIKTI

Tasarruf yurt dışında geçerli değil; AK Parti ABD'de iki bina aldı Tasarruf yurt dışında geçerli değil; AK Parti ABD'de iki bina aldı

Çarşı tarihinde ilk kez Merkez Bankası’nın bu şekilde döviz topladığını kaydeden Kapalıçarşı kaynakları yine bu nedenle ilk kez çarşıda döviz fiyatının piyasanın üstüne çıktığını söylüyor.

DEMİR SANDIKLAR

Bu işlemin dört-beş döviz bürosu ile gerçekleştiğini belirten uzmanlar, uygulamayı ‘seçim sonrasına hazırlık’ olarak nitelendiriyorlar. Çarşıda işlemler tekerlekli demir sandıklarla gerçekleştiriliyor ve İçişleri Bakanlığı’na ait olduğu belirtilen kamu hizmet araçları ile taşınıyor.

Editör: Editör Yazar