Nüfus müdürlüklerinde pazar mesaisi Nüfus müdürlüklerinde pazar mesaisi

Davanın dikkat çeken sanıklarından biri olan azmettirici Doğukan Çep, yoklama sırasında ilginç bir davranış sergiledi. Çep, yoklama yapılırken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun meşhur "Bur-da-yım" videosunu taklit etti. Çep'in bu hareketi, duruşma salonunda kısa süreli bir şaşkınlık yarattı.

Davanın üçüncü celsesinde, tanıkların ifadeleri ve deliller üzerinde duruldu. Sanıkların savunmaları alındı ve dava süreciyle ilgili detaylar tartışıldı. Doç. Dr. Sinan Ateş'in ailesi ve yakınları da duruşmada hazır bulundu ve adaletin yerini bulması için süreci yakından takip ettiklerini belirtti.

Duruşma sonrası, Sinan Ateş'in avukatları ve aile üyeleri basına kısa açıklamalarda bulundu. Aile, davanın adil bir şekilde sonuçlanması için mücadelelerine devam edeceklerini vurguladı.

Kamuoyunun davaya olan ilgisi sürüyor. Dava, Türkiye'nin dört bir yanında adalet talebinin güçlü bir şekilde dile getirildiği bir süreç olarak devam ediyor.

NE OLMUŞTU?

Ateş, Çankaya ilçesi Çukurambar semtindeki Kızılırmak Mahallesi'nde 30 Aralık 2022'de uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetmiş, cinayetle ilgili 22 kişi hakkında dava açılmıştı.

Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş ve olay sırasında beraberindeki Selman Bozkurt'un "müşteki" sıfatıyla yer aldığı 22 sanıklı iddianamede, "müşterek fail" olarak yer alan sanıklar tetikçi Eray Özyağci, Vedat Balkaya ve Suat Kurt'un "tasarlayarak kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, müşteki Selman Bozkurt'a yönelik "tasarlayarak kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan 13'er yıldan 20'şer yıla kadar hapis, Doğukan Çep ve Tolgahan Demirbaş'ın ise cinayete azmettirmekten ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmaları talep ediliyor.

Özyağci'nin ayrıca "ruhsatsız tabanca bulundurmak ve taşımak" suçundan 1 yıldan 3 yıla, Demirbaş'ın ise "zincirleme şekilde kişisel verileri hukuka aykırı ele geçirme" suçundan 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Sanıklar Zekeriya Asarkaya, Hakan Saraç, Ufuk Köktürk, Mehmet Yüce, Mustafa Uzunlar, Aşkın Mert Gelenbey, Murat Can Çolak, Osman Bayraktar, Caner Güney, Umut Ersoy, Çağlar Zorlu, Aytaç Ataç, Emre Yüksel, Serdar Öktem, Erdem Karadeniz, Alper Atay, Mustafa Ensar Aykal'ın ise "tasarlayarak kasten öldürmeye yardım" suçundan 15'er yıldan 20'şer yıla kadar hapsi talep ediliyor.

Eski cinayet büro amiri Aykal'ın ayrıca kamu görevinin verdiği yetkiyi kötüye kullanarak maktule ait kişisel bilgileri hukuka aykırı olarak temin ettiği gerekçesiyle ayrıca 3 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

Editör: Editör Yazar