İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından İstanbul Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım Planı (SKUP) kapsamında yeni kararlar alındı. Alınan kararlar ve yapılacak proje detaylarıyla İstanbul'daki trafiğin azalması bekleniyor.

EMİNÖNÜ'NE GİRİŞ ÜCRETLİ OLUYOR

Kartal’ın ibadethaneleri bayrama hazır Kartal’ın ibadethaneleri bayrama hazır

Milliyet'ten Gülden Çoktan'ın haberine göre, düşük karbona geçiş teması altında kentin ulaşım sisteminin çevre dostu hale gelmesi ve ulaşımdan kaynaklanan sera gazı salımlarını azaltmaya yönelik önerilen projelerden biri de Düşük Salım Bölgeleri (DSB) uygulaması. Bu uygulamada, standartlara uygun olmayan taşıtlar, alanı hiç kullanamayacak veya “kirleten öder” prensibine göre belli bir fiyat karşılığında kullanabilecek. İlk DSB pilot projesinin, Tarihi Yarımada’da (Eminönü) yapılması ve devamında ise Kadıköy’de (Moda) uygulanması planlanıyor. 

"TIKANIKLIK FİYATLANDIRMASI"

Trafik sıkışıklığını önlemek amacıyla hayata geçirilecek bir diğer uygulama ise, “Tıkanıklık fiyatlandırması”. Bu uygulama ile özel otomobil kullanıcıları belli bir bölgeye giriş karşılığında ücret ödeyecek. Sistemin pilot uygulaması, Tarihi Yarımada’da (Eminönü) yaklaşık 6 kilometrekarelik bölgede yapılacak. SKUP kapsamında mahallelerdeki ücretli otoparkları kullanacak İstanbullular, kendi mahallelerinde park yaptıklarında ise düşük ücret ödeyecek.

Editör: Editör Yazar