Yapay zekanın sık sık kontrolden çıkacağı ve insanların başına bela olacağı yorumları hiç eksik olmuyor. Bu teorileri destekleyen bir olay yaşandı.

Müzik Dünyasının Zafer Gecesi: 66. Grammy Ödülleri'nde Parlayan İsimler! Müzik Dünyasının Zafer Gecesi: 66. Grammy Ödülleri'nde Parlayan İsimler!

DALGA GEÇTİ, ŞİİR YAZDI!

DPD isimli kargo şirketinin çevrim içi destek için kullandığı yapay zeka müşterilere küfredince aniden kapatıldı.  Müşterilerden biri sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Herhangi bir soruyu yanıtlamak tamamen işe yaramaz ve sorulduğunda, şirket olarak ne kadar berbat olduklarına dair bir şiir üretti” dedi.

BİR ZAMANLAR BİR SOHBET ROBOTU VARDI...

Çevrim içi destek robotu şirketini kötülediği şiire, “Bir zamanlar bir sohbet robotu vardı, ama asla yardım edemezdi” sözleriyle başladığı belirtildi.
Söz konusu paylaşım sosyal medyada gündem oldu.

"BİR HATA OLUŞTU"

DPD konuyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada sistemin güncelleme yapılması için kapatıldığı belirtilerek “Birkaç yıldır sohbet içinde yapay zeka unsurunu başarıyla çalıştırdık. Dünkü sistem güncellemesinden sonra bir hata oluştu. Yapay zeka öğesi hemen devre dışı bırakıldı ve şu anda güncelleniyor” ifadelerine yer verildi.

İşte yapay zekanın dalga geçtiği o mesajları;

Editör: Anıl Kılıçlı