Beşiktaş’ta iklim değişikliği ile mücadele ve sürdürülebilirlik hedeflerini gerçekleştirmek için  “Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı” tanıtım toplantısı düzenlendi.

Programa Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, İstanbul Enerji A.Ş Genel Müdürü Dr. Yüksel Yalçın, Enerji Dönüşümü için AB Projesi Türkiye Proje Takım Lideri Daiva Matoniene, sivil toplum örgütleri ve meslek odalarının temsilcileri katıldı.

AKPOLAT: BU UZUN VADELİ BİR İŞ

Video gösteriminin ardından bir konuşma yapan Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı’nın öneminden bahsederek, “İstanbul Enerji A.Ş ve Beşiktaş Belediyesi paydaşlarıyla bir toplantı gerçekleştirdik. Şu anda en önemli konulardan biri iklim krizi. Hem yerel anlamda hem de uluslararası anlamda katıldığımız toplantılarda birinci gündem maddesi iklim krizi ve bu krizle nasıl mücadele edeceğimiz. Çok kısa bir süre içerisinde ülkemizin değişik noktalarında dünyanın değişik yerlerinde bu sorunla karşı karşıya gelindiğini gördük. Gücümüzün yettiğince de bu yerlere yardım etmeye çalıştık. Bu son dört senede yaşadığımız olayların bir tanesini herhangi bir zaman diliminde yaşasak belki aylarca, senelerce bunun üzerinde değerlendirmeler yapıp, önlemler almaya çalışabilirdik. Artık bu olaylar çok sıradanlaştı.” dedi.

“2019’DA İLK BELEDİYE OLDUK”

Karbon ayak izi konusunda devrim yaptıklarını söyleyen Akpolat, “Bu sorunların ortadan kaldırılması için Beşiktaş Belediyesi olarak birçok çalışma gerçekleştiriyoruz. Örneğin 2019 yılında karbon ayak izini nötrleyen ilk belediyeyiz. Hem iklim krizi hem de ekonomik kriz ile tek elden mücadele ettiğimiz akıllı dönüştürülebilir atık toplama sistemi Dönüştür Kazan'ı 2021 yılında Beşiktaş'ta hayata geçirdik. Beşiktaş’a yeşil alanlar kazandırmaya devam ediyoruz. 18 tane park inşa ettik ve 27 parkımızı yeniledik. Asbest uzaklaştırma çalışmaları yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Konuşmalar ve sunumlar sonrasında toplantı, Beşiktaş Belediyesi ve İstanbul Enerji arasında gerçekleşen "Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı" (SECAP) imza töreni ile sona erdi. KENT YAŞAM HABER MERKEZİ

Ataşehir’in prestij caddesi kahvehaneye döndü Ataşehir’in prestij caddesi kahvehaneye döndü

Editör: Editör Yazar