Hıdırellez etkinliğine Belediye Başkanımız Alper Yeğin'in yanı sıra, Sancaktepe Kaymakamı Ahmet Karakaya, Sancaktepe Cumhuriyet Halkp Partisi İlçe Başkanı Emre Yılmaz, Sancaktepe Belediye Meclis Başkanı İlknur Ünlü, Sancaktepe Cumhuriyet Halk Partisi Meclis üyeleri, Muhtarlar, STK Temsilcileri ve çok sayıda Sancaktepe halkı katıldı.

Esenyurt, kültür ve sanatla yeniden doğuyor Esenyurt, kültür ve sanatla yeniden doğuyor

Hıdırellez Şenliği, Belediye Başkanımız Alper Yeğin'in ateşi yakmasıyla başlarken, çocuklar ve aileleri çalan müzik eşliğinde doyasıya eğlendi, bazı vatandaşlar yanan ateşin üzerinden atladı.

Hıdırellez şenliğinde konuşan Sancaktepe Belediye Başkanı Alper Yeğin, "Biz de baharı coşkuyla karşılıyoruz. Uzun yıllardır bu bölgede yapılmayan bir etkinliği yapıyoruz. Hıdırellez şenlikleri. Özellikle Sancaktepe'nin bütün bölgelerinden komşularımız burada. Paşaköy'de yapılmasının bir anlamı var çünkü yıllar önce geleneklerine uygun olarak Paşaköy'ümüzde yapılıyordu. Tekrar bir geleneği yerine getireceğiz" dedi.

 "HIDIRELLEZ, BAHARIN GELİŞİNİ MÜJDELER"

Başkanımız Yeğin konuşmasında, "Bizim bu etkinliği yapmamızda en büyük pay sahibi, emek sahibi, fikir sahibi olan Paşaköy muhtarımıza teşekkürü borç biliyorum. Bizi geçmişe götürdüğü için, sizlerle buluşmamıza vesile olduğu için kendisine teşekkür ederim. Başta Anadolu olmak üzere Balkanlar'da, Orta Asya'da Bahar karşılamak için yapılan bayramlar Hıdırellez bayramıdır. Saydığımız bu coğrafyaların kışları ağır geçer. Uzun geçer. ve doğa sanki bir daha hiç uyanamayacakmış gibidir. İnsanların umutlarından tükendiği bir anda derler ya her kışın sonu bahardır. Hıdırellez'de baharın gelişini müjdeler. Bu müjde öyle büyük bir müjdedir ki; baharla birlikte insanların umutlarını büyütür. Değişen doğa insanlara nimetler sunar. İnsanlar doğaya sunduğu bu nimetlerden dolayı minnetini gösterirler. Baharı karşılarken en güzel kıyafetlerini giyerek böyle renkli şenlikler yaparlar. Yemekler yapılır, birlikte yenilir, oyunlar oynanır. ve baharın gelmesiyle doğanın sunduğu nimetlerden dolayı dilekler için adaklar adanır" şeklinde konuştu.

"GELENEKLERİ YAŞATMAK İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ"

"Bugünden sonra da Hıdırellez Bayramı'nda sizlerle bir arada olup dualar etmeye devam edeceğiz" diyen Başkan Yeğin, "Bu topraklarda atalarımızdan emanet ne varsa yardımlaşmayı, dayanışmayı, sevgiyi ve saygıyı, hoşgörüyü ve bütün değerleri yaşatmak için bir araya geleceğiz. Hıdırellez Bayramı'nda insanlar genellikle dilek tutarlar. ve bu dileklerini gül ağaçlarının altına saklarlar. veya denize atanlar da olur. Bizler de dileklerimizi tuttuk inşallah bugün de Hıdırellez gününde bizim de sizin de tutulan dileklerimiz kabul olur. Bugünün önemine uygun olarak kınalı kuzular getirilmiş. Gül fidanlarımız dikilmiş. Çömlekten dileklerin çekildiği, ateşten atlandığı, hayvanların kuzuların kına ile meralara salındığı pek çok yaygın gelenek var. Bunların bir kısmını ne yazık ki zamana yenildi. Ama yaşatmak için elimizden gelen bütün imkanları kullanacağız. Kutlamaların başlangıcında gündüz vakti çocuklarımızın eğlenceleri vardı. Çocuklarımızı mutluluğunu görmek bizi de mutlu ediyor. Çocuklarımız bizim baharımız. Bahar gibi onlar da bizim umutlarımızı canlandırıyor. Bütün bayramlarda çocuklar gibi şen olmak dileğiyle. Hepinizin Hıdırellez Bayramını kutluyorum, sevgilerimi sunuyorum. Sancaktepelilerin birliğini, beraberliğini, kardeşliğini, hemşeriliğini yaşatmak için elimizden gelen bütün imkanları seferber edeceğiz" dedi.

Editör: Editör Yazar