banner279
banner246
17 Mart 2019 Pazar 09:07
Sarıyer'i geleceğe taşıyacak projeler..
banner290

Sarıyer Belediye Başkanı ve adayı Şükrü Genç, “Şükrü Genç’le 10+5” proje tanıtım programında Sarıyer’i geleceğe taşıyacak projelerini anlattı. “Bu projeler aslında Sarıyer’in gelecekteki 50 yılının projeleri” diyen Başkan Genç, “Bu anlattıklarım ‘belediye ne yaptı ki’ diyenlere kapak olsun’ diyerek de, kendisini eleştirenere göndermede bulundu.

Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi’ndeki (BKSM) tanıtım programına katılan CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç, İYİ Parti İlçe Başkanı Taner Tayfur, tiyatro oyuncusu Altan Erkekli ve binin üzerindeki Sarıyerliye iki saat süresince görevde olduğu 10 yıl içinde gerçekleştirdiği hizmet ve projeler ile gelecekte yapmak istediklerini anlatan Şükrü Genç,“Bana yeniden aday olacak mısın diye sorduklarında ‘ölene kadar belediye başkanıyım. Benim dedem de 101 yaşında öldü’ deyince bazılarının morali bozuluyordu. Sarıyerliler beni seçtiği sürece, belediye başkanlığı görevimi gururla yerine getirmeye devam edeceğim” dedi.

Tanıtım programının yapıldığı salonda kalabalık nedeniyle oturacak yer kalmayınca çok sayıda kişi Başkan Genç’in anlattıklarını fuayede kurulan kapalı devre tv sisteminden izledi. Bu arada Ayazağa’da yaşayan vatandaşların izlemesi için de aynı şekilde bir sistem kullanıldı.

“SARIYERLİLER ÇALIŞMALARIMIZI BİLİYOR AMA YENİDEN ANLATALIM İSTEDİK”

CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç’ın konuşmasıyla açılan proje tanıtım programına, SAGEM öğrencileriyle birlikte sahneye çıkıp, şiir okuyarak başlayan Şükrü Genç’in ilk kez aday oluyormuşcasına heyecanlı olduğu gözlendi. “Ben Sarıyer’i çocuklarla birlikte yönetiyorum” diyen Genç, öğrencileri yerlerine gönderdikten sonra sunumunu gerçekleştirdi.

Konuşması salonda bulunan partili gençler tarafından sık sık “Sarıyer’in başkanı var” ve “Şükrü Genç’le yola devam sloganlarıyla desteklenen Genç, Belediye olarak Sarıyer’e 10 yılda verilen hizmetlerin 31 Mart seçiminin ardından, halk seçtiği sürece artı 5 yıl ve sonrasında da devam edeceğini söyledi. Genç şöyle devam etti:

"SARIYER'İ DAHA İLERİYE TAŞIYACAK PROJELERİN ZAMANIDIR"

“Sarıyer halkımıza hizmet için gece gündüz demeden çalıştık. Sarıyerliler çalışmalarımızı elbette biliyor ama biz burada bilmeyenler için yeniden anlatalım. Sarıyer’e kazandırdığımız akıllı belediye binası, kültür merkezleri ve sosyal yaşamın içinde birçok hizmetimiz var. Seçimden sonra önümüzdeki 5 yılda da hizmetlerimiz artarak devam edecek. Biz kimseyi ötekileştirmeden, tüm Sarıyerlileri kucaklayan bir hizmet anlayışla yola çıktık. Ben bunu başardığımıza da inanıyorum. Sarıyer Belediye Başkanı olarak geride kalan 10 yıla seçimden sonra gelecek dönemi de ekleyerek yola devam edeceğiz. Sarıyer’de halkın iktidarının temellerini attığımız 2009 yılından bugüne kadar yaşama geçirdiğimiz her projeyi, gerçekleştirdiğimiz her faaliyeti vatandaşlarımızla birlikte başardık. Birlikte karar aldık, birlikte uyguladık. Şimdi Sarıyer’i daha ileriye taşıyacak projelerin zamanıdır.”

Belediye Başkanı Şükrü Genç, tanıtım programındaki sunumunu genellikle önceden hazırlanan konuşma metnini okuyarak yaparken zaman zaman da araya bazı cümleler sıkıştırdı. Genç, belediye olarak yaptıklarını ve yapacaklarını anlatırken, bunları neden yaptığını açıklama gereği de duydu ve, “Biraz argo bir deyim olacak ama bu anlattıklarım ‘belediye ne yaptı ki’ diyenlere kapak olsun’ diyerek, kendisini eleştirenlere göndermede bulundu.

“BİZ YAŞAMI KOLAYLAŞTIRIP YENİ YAŞAM OLUŞTURACAĞIZ”

31 Mart’tan sonra da göreve devam edeceklerine inandığını söyleyen CHP Sarıyer Belediye Başkanı ve başkan adayı Şükrü Genç, “Başından beri söylediğimiz bir şey var. Biz yaşamı kolaylaştırıp yeni yaşam oluşturacağız. Bu anlattığımız gelecek 5 yıldaki projeler de yeni yaşam alanları oluşturmaya yönelik olacak. Sarıyer bunların hepsini hak ediyor. Bizim hiçbir zaman kaybetmeyeceğimiz bir şey var. Birlik beraberliğimizi, insanlardaki temel geleneğimiz olan dayanışmamızı hiç kaybettirmeyeceğiz. Sarıyer için ne planlansa, ne yapılmak istense hepsi az. Çalışıyoruz biz. Seçim benim için ikinci planda. Biz çalışmaya devam ediyoruz. Biz burada, ben inanıyorum ki Sarıyer insanı bunu görecektir ve devam edeceğiz Her seçim öncesinde, çeşitli dönemlerde çok klasiktir ya bize sorarlar en büyük projeniz nedir diye. En büyük projemiz burada. Toplumun birliği, beraberliği, dayanışması, hoşgörüsü, barış içinde ve huzur içinde yaşamasıdır. Bundan daha güzel proje olur mu?” dedi.

SARIYER’İ GELECEĞE TAŞIYACAK PROJELER:

MÜLKİYET

Sarıyer’in en büyük sorunlarının başında mülkiyet sorunu geliyor. Göreve geldiği ilk andan itibaren bu problemin çözümü için çalışmalar yürüten Şükrü Genç, “Biz sözümüzün arkasındayız. İmar Barışı ile çözülemeyen sorunu 2981 sayılı yasa ile yine biz çözeceğiz” diyerek yeni dönmede de çalışmalarını sürdüreceğini belirtti.

İSTİNYE’YE ÖĞRENCİ YURDU VE SOSYAL TESİS

İlçede öğrenim gören üniversite öğrencilerinin barınma sorununu en aza indirmek için yeni bir yurt hizmete açılacak. İstinye’de yaklaşık 6000 metrekarelik alan üzerine 800 yataklı öğrenci yurdu inşa edilecek.

SOSYAL MARKET

Sarıyer’de bir ilk daha hayata geçecek. Hizmete açılacak Sosyal Market sayesinde ihtiyaç sahibi vatandaşlar Sarıyer Halk Kartlarına yüklenen tutar karşılığında temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek. Sosyal Market’te kuru bakliyattan temizlik malzemesine sebzeden ekmeğe, yeni veya kullanılabilecek durumda olan ikinci el kıyafetlere kadar her şey bulunacak.

BALIKÇILAR ÇARŞISI

Sarıyer’in kimliğini oluşturan balıkçılığın geliştirilmesi, modern ve hijyenik mekanlarda balık satışının sağlanması için Balıkçılar Çarşısı kurulacak. Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile yapılacak ortak çalışmayla sahil hattının belirli noktalarında balık tutma platformları kurulacak.

KİLYOS TATİL KÖYÜ

Kilyos’ta termal turizm, yaz turizmi ve kültür turizmi geliştirmek ve Sarıyerlilere istihdam sağlamak amacıyla 311,000 metrekarelik alan üzerine, Karadeniz havzasına, uluslararası ölçekte dört mevsim hizmet verecek dev turizm yatırımı gerçekleştirilecek.

SARIYER TARIM KOOPERATİFİ

Sarıyer’in köylerinde tarım ile uğraşan vatandaşları desteklemek, bölge halkının ürettiği ürünler için İstanbul’un diğer semtlerinde pazar oluşturulması ve satışının kolaylaştırılmasını sağlamak, çalışmayan ev kadınlarına iş imkânı sunulmak ve aile ekonomilerine katkı sağlamalarına yardımcı olmak için tarım kooperatifi hayata geçirilecek. Proje, hem bölge ekonomisinin büyümesi sağlayacak hem de ulusal
politikalara rol model olacak.

YAŞAMIN HER ALANINDA DİJİTAL DEVRİM

Akıllı çöp kutuları, akıllı sulama sistemleri, akıllı çevre sensörleri ölçümleme sistemi, yaşlı ve engelliler için giyilebilir teknoloji ile sağlık takibi, dineme istasyonları, beton teknolojileri, gençler için dijital merkez ve esnaflar için dijital altyapıyı kapsayan proje sayesinde Sarıyer ve Sarıyerliler günümüz teknolojisine ayak uyduracak.

YAŞAM VE SPOR VADİSİ

Zekeriyaköy Vadisi’nde imar planlarında spor alanı olarak ayrılmış 198 bin metrekarelik alan projelendirildi. Profesyonel ve amatör sporcuların yararlanabileceği, bütün spor aktivitelerinin yer alacağı “Spor ve Yaşam Vadisi” projesi hazırlandı. Ayrıca Poligon Mahallesi’nde spor faaliyetlerinin ve organizasyonlarının gerçekleştirileceği kapalı spor salonu projesi ile dört mevsim spor için bir eksiklik daha giderilmiş olacak. Tüm bunların yanında çocukların ve gençlerin spor hayatının başlangıcında ve devamında ortopedik, fizyolojik kontrollerden geçmesi aynı zamanda tedavi edilmesi için Sporcu Sağlığı Merkezi kurulacak.

KÜLTÜR VE SANATA DEV YATIRIM

Huzur Mahallesi, Büyükdere Caddesi üzerinde inşa edilecek yeni kültür merkezi ile eski başkanlık binasında hizmete açılacak Kültür Sanat ve Gençlik Evi’yle , “Kültür ve Sanatın Kenti Sarıyer” markası daha da güçlendirecek, ilçeye bir değer daha kazandırılacak.


• Sağlam altyapıyı inşa ettik, planlı dönüşümü sürdüreceğiz

• Her mahalleye Çocuk Gündüz Bakımevi

• Herkese Sarıyer Akademili olma fırsatı

• Sarıyerli Öğretmenler için eğitim olanağı

• Matematik Olimpiyatları Kampı

• Türkçe ve Yabancı Dil Atölye Merkezi

• Uskumruköy’e İlköğretim Okulu

• Her Mahalleye SAGEM

• Ayazağa Meydan ve Sabit Pazar Alanı

• Engelsiz Sarıyer

• Yaşam ve Semt Evi Sayıları Artacak

• Girişimci Kadın Sayısı Artacak

• Öğrenci ve İş Dünyasını Buluşturacak, Sürdürülebilir İstihdam Politikası

• Gerçek Mobil Belediyecilik

• Yapay Zeka Eğitimi ve Robot Takımı

• Ekokent Vizyonu

• Poligon’a Kapalı Spor Salonu

• Sarıyer Su Sporlarının Üssü Olacak

• Sporcu Sağlığı Merkezi

• Dünyanın İlk Boğaz Müzesi

• İleri Yaş Sağlıklı Yaşam Merkezi

• Sağlığa Yatırım Sürecek

• Hayvan Ambulansı

• Deniz Ulaşımı

• Bisiklet Yolları

Tuncay DAĞLI-Kent Yaşam

Son Güncelleme: 17.03.2019 09:47
Anahtar Kelimeler:
şükrü Genç Sarıyer
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner285

banner284

banner272