Küçükçekmece'de parkta öpüşen yaşlı adamlar şok etti Küçükçekmece'de parkta öpüşen yaşlı adamlar şok etti

Büyükçekmece halkını ilgilendiren Belediye Meclisi Haziran ayı birinci oturumu yapıldı. Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, başkanlığında gerçekleşen oturumda gündem maddeleri görüşülerek karara bağlandı. Başkan Akgün,  Bazı müteahhitlerin vatandaşları yanlış bilgilendirdiğini ve bu durumun ciddi mağduriyetlere yol açtığına dikkat çekti. Akgün; “sakın ha tuzağa düşmeyin” uyarısında bulundu.

 

“SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ VE İKLİM EYLEM PLANI”

“Belediye Başkanları Küresel İklim ve Enerji Sözleşmesi” kapsamında taahhüt ettiği “2050 Yılında Karbon Nötr Büyükçekmece” çalışmalarını içeren “Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı (SECAP)”  oybirliğiyle kabul edildi. Ayrıca Büyükçekmece sınırlarında kadın, yaşlı, çocuk, engelli ve gençler gibi kırılgan – dezavantajlı grupların, hizmetlerden eşit ve adil şekilde yararlanabilmesi amacıyla hazırlanan “Yerel Eşitlik Eylem Planı” oy birliğiyle kabul edilirken gündemdeki bazı maddeler de ilgili komisyonlara havale edildi.

AKGÜN: “BELEDİYENİN GÖRÜŞÜNÜ ALMADAN ASLA SÖZLEŞME İMZALAMAYIN”

Akgün, bazı müteahhitlerin 4 - 5 kat olabilecek binalar için vatandaşa “Ben belediyeden işi çözdüm” diyerek imza alma yoluna gittiklerini belirterek şunları söyledi: “Gelen şikayetler ve kendi tespitlerimizden öğrendik. Belediyenize gelmeden, belediyenizin teknik insanlarından bilgi almadan, Deprem ve Kentsel Dönüşüm Bürosu’ndan, benden, başkan yardımcısından, imar müdüründen kim olursa resmi bilgi almadan hiçbir müteahhitle konuşmayın. Bu şehir yatay yapılaşma planını ısrarla devam ettiren İstanbul’da tek şehirdir. Müteahhit 7 kat ruhsat almayı taahhüt ediyor sözlü olarak. Siz de imza atıyorsunuz. Sonra kurtulamıyorsunuz. Mahkemeler devam ediyor. Depreme hazırlık konusunda çok ciddiyiz. Bu depremin 2030’lu yıllarda olacağını bilim insanları ortaya koymuştur. Büyükçekmece’de bugüne kadar 40 bine yakın konutu yeniledik. Bu kentsel dönüşümü ciddiyetle birlikte yürütmek zorundayız. Özel ekipler oluşturdum. Bu özel ekipler benim başbakanlığımda her bir evi eskiden başlayarak 70’lerden başlayarak 2002, 2004’e kadar binaların tamamını önce görsel sonra teknik olarak denetlemeye devam edeceklerdir. Bu can meselesi. Hiç kimseye inanmayın. Büyükçekmece mutlu insanların yaşamakta olduğu yerdir. Şehir hayatında imar mevzuatında kaçak yapılaşmaya asla tavizimiz olmayacaktır.”

“BİNALARINIZIN METREKARESİNDE DİKKAT ÇEKİCİ İNDİRİME GİTMEYİN”

Vatandaşları binalarının metrekareleri konusunda da uyaran Büyükçekmece Belediye Başkanı Akgün, “Sakın ola ki binalarınızın metrekaresinde dikkat çekici indirime gitmeyin. Siz anlaşırken 85 metrekareye 5 metrekareye düşebilir. 85 metrekareden 65 metrekareye indirmek isteyen müteahhitle konuşmayın. Gördüğüm manzara Büyükçekmece ısrarla kentsel dönüşümü devam ettiriyor.  Belediye zorluyor vatandaşın canını kurtarmak için. Vatandaş da ‘’nasıl olsa belediye kararlı ben anlaşayım’’ diyor. Asla. Proje üretimi konusunda yardımcı olacağız.” dedi.