Büyükçekmece'nin uzun yıllar süren sorunları günler içinde bitiyor. Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, “Büyükçekmece merkezden yapılan 6 kilometrelik yağmur suyu kolektörleriyle 8 kilometrelik pis su hatlarının E-5'in bu noktasından deniz tarafına 2 binlik kolektöre taşınması gerekiyordu. 9 Nisan’da kararımızı verdik ve çeyrek asırda yapılmayan bu hizmet tam 8 günde yapıldı” dedi. 

Büyükçekmece merkezdeki yağmur ve atık sularının D-100 karayolunun güneyine, deniz kenarından geçen kolektör hattına bağlanması için yapılan çalışma kapsamında yolun bir bölümü trafiğe kapatılmıştı. Yolun trafiğe kapatılması, trafiğin artmasına sebebiyet verdi. Akgün, ortaya çıkan tartışmalara yönelik basın açıklaması yaptı. Açıklamasında yolun neden trafiğe kapatıldığını aktaran Başkan Akgün, çalışmanın önemine de değindi. 

Tenisin kalbi Büyükçekmece’de atıyor Tenisin kalbi Büyükçekmece’de atıyor

AKGÜN: İLK KOLEKTÖRÜ BİZ YAPTIK

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, “Büyükçekmece merkezdeki yağmur ve atık sularının D-100 karayolunun güneyine yani deniz kenarından geçen kolektör hattına bağlanması gerekiyordu. Çünkü yoğun yağmurlarda Büyükçekmece merkezinin, kaymakamlığın, bankaların ve bütün resmi dairelerin olduğu 3 bin yıllık yerleşim merkezinde yağmur suyu taşması sıkıntısını yaşıyorduk. Büyükçekmece ilçe belediyesi olarak bu işin çözümü için tam çeyrek asır uğraştık. 1985 yılının sonundan itibaren bu şehirde görev yapan belediye başkanıyım. İlk kolektörü deniz kenarına İSKİ değil Büyükçekmece Belediyesi olarak biz yaptık. Şehir merkezindeki suları toplayacak olan hatları yine Büyükçekmece Belediyesi yaptı. Ama D-100 karayolunun yarılıp onun altından yağmur ve atık sularının deniz tarafındaki kolektöre taşınmasını bizim yapmamız mümkün değildi, İSKİ Genel Müdürlüğü yapacaktı. Çeyrek asır boyunca bin defa o yolu aşındırdım; maalesef biz aynı partiden olmadığımız için çeyrek asır boyunca bu eziyeti, bu topluma, bu millete ve Büyükçekmece halkına çektirdiler” şeklinde konuştu.

“İSKİ YAPMADI BANA DA YAPTIRMADILAR”

Çeyrek asır boyunca buradaki çalışmalara başlamak için izin alamadığını söyleyen  Akgün, “Sonuç olarak;  Büyükçekmece merkezden yapılan altı kilometrelik yağmur suyu kolektörleriyle sekiz kilometrelik pis su hatlarının E-5'in bu noktasından deniz tarafına 2 binlik kolektöre taşınması gerekiyordu. 9 Nisan’da kararımızı verdik, İSKİ Genel Müdürü Şafak Başa ve ekibi burada işe başladılar. Ve çeyrek asırda yapılmayan bu hizmet tam 8 günde yapıldı. Geçmiş dönemlerde İSKİ yapmadı; bana da izin vermediler. Bunu herkesin bilmesi lazım lazım. Bu süre içerisinde halka yapılan eziyet bugün itibariyle bitti” ifadelerini kullandı.

“750 MİLYON LİRALIK BİR YATIRIM”

İSKİ Genel Müdürü Şafak Başa ise yapılan çalışma ile ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Bu proje kapsamında 80 kilometre, atık su ve yağmur suyu ve beş kilometre dere ıslahı var. 750 milyon liralık bir yatırımı şu anda Büyükçekmece ilçemize Sayın Başkan Akgün’ün desteğiyle ve Ekrem İmamoğlu’nun talimatlarıyla gerçekleştiriyoruz. Dizdariye veya Merkez Mahallesi çok sıkıntılıydı; bu noktada da sadece buraya özel 8 kilometre atık su ve 6 kilometre de yağmur suyu hattını yapıyoruz. Fakat bunu yapmak yetmiyor; hatları ana kolektörlere bağlamak gerekiyor. 2 tane dev kolektör ve karşıdaki 2 binlik atık su kolektörümüz var. Geçen hafta hızlı bir kararla başladık ve iki hattımızı da geçirdik. Vatandaşlarımızı biraz mağdur ettiğimizin farkındayız; ben de özür diliyor ve sabırları için teşekkür ediyorum.” KENT YAŞAM HABER MERKEZİ

Editör: Editör Yazar