2019 seçimlerinde görevine başlayan yeni İstanbul Büyükşehir Belediyesi yönetimi, İstanbul’un yerel medyasına verdiği önem açısından sınıfta kaldı.

Gazeteciler ve Basın Mensupları Derneği, İBB’nin yönetimine ve İBB Medya A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ongun’a en kritik seçimlerden olan 31 Mart 2024 yerel seçimlerine kısa bir süre kala önemli bir mesaj gönderdi. Dernek tarafından yapılan yazılı açıklamada, ‘son 5 yılda gerçek haber peşinde koşan medyaya uygulanan sansürün yanı sıra maddi imkansızlıklarla da mücadele eden basın camiamız, kendisini yok sayanları seçim ve seçim sonrasında da yok sayacak.’ mesajı verildi.

Yazılı açıklama şöyle;

 

KAMUOYUNA DUYURULUR

Basın bir milletin sesidir. Bu ses ne kadar gür, hür ve bağımsız çıkarsa milletin faydasına olur. Ülkemizde yaşanan ekonomik krizler, maliyetlerin artışı, kağıt fiyatlarının yükselmesi, baskı maliyetlerinin tavan yapması sonucunda basının bir kolu olan gazetelerin ayakta kalmasını daha da zorlaştırmıştır.

Esenyurtlu çocukların eğitim temelleri atılıyor Esenyurtlu çocukların eğitim temelleri atılıyor

Tüm zorluklara, imkansızlıklara rağmen basının ayakta kalma mücadelesi gazetecilerin ve basın mensuplarının alın terleri, emekleri ile mümkün olmaktadır. Ekonomik şartların ağırlaşması basının desteklenmesi zaruriyetini doğurmuştur.

Her zaman basın toplantılarına, etkinliklere ve ihtiyaç duyulan zamanlarda kapısı çalınan emekçi gazeteciler ve basın mensupları bazı büyükşehir belediyeleri, ilçe belediyeleri, kamu kuruluşları tarafından yok sayılmaktadır.

Türkiye’nin birçok ilinde ve ilçesinde emeklerinin karşılığını alan üyelerimiz olduğu gibi İstanbul gibi dünyanın başkentinde şehir basını İBB tarafından son beş yıldır yok sayılmış, görmezden gelinmiştir. İstanbul şehir medyasına Murat Ongun ve ekibi tarafından ambargo uygulanmıştır.

Buradan tüm siyasi partilerin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylarına, ilçe belediye başkan adaylarına, meclis üyesi adaylarına sesleniyoruz,

Milletin sesi olan, emekleri ile ayakta kalma mücadelesi veren İstanbul şehir medyasını, Gazetecileri ve Basın mensuplarını Mart ayında yapılacak yerel seçimlerde yok mu sayacaksınız?

Şehir medyasını, şehir gazetelerini yok sayanı bizde yok sayacağız....

Kamuyoyuna Saygılarımızla,

Gazeteciler ve Basın Mensupları Derneği

Editör: Editör Yazar