Bu yıl ‘Barış Masalları’ temasıyla beşinci yaşını kutlayan ‘Masalİstanbul’un açılış programına Küçükçekmece Belediyesi Başkan Yardımcısı Gökhan Aygün, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Deniz Gürbey, birim müdürleri, ülkemizden ve İran ve Marakeş’ten gelen masal anlatıcıları, masalseverler ve çok sayıda sanatsever katıldı. 5 gün boyunca masallarla kalplere barış tohumları ekmeye hazırlanan festivalin açılış gününde Küçükçekmece Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun gösterisi ilgiyle izlenirken, Luxus grubu da konser verdi. Masal anlatıcıları da barış masallarıyla çocuklarla buluştu.

AYGÜN: FİLİSTİNLİ ÇOCUKLARA ARMAĞAN EDİYORUZ

Festivalin barış teması yönüyle önemine değinen Küçükçekmece Belediyesi Başkan Yardımcısı Gökhan Aygün, “ Uluslararası ‘Masalİstanbul’ Festivali’nin beşincisini gerçekleştiriyoruz. Her yıl yeni bir temayla, yeni bir sosyal mesajla bunu yapıyoruz. Kıymetli masal anlatıcılarımız bu yıl Küçükçekmece’nin çeşitli noktalarında barış masalları anlatacaklar. Bu yıl ki temayı ayrıca çok önemsiyoruz. Festivalimizi uzun yıllardır zulüm gören Filistinli çocuklara armağan ediyorum. Festivale katkı ve katılım sağlayan masal anlatıcılarımıza da teşekkür ediyorum” diye konuştu.

‘BARIŞ GÜVERCİNİNİ KÜÇÜKÇEKMECE’NİN SEMALARINDA HAVALANDIRACAĞIZ’

Festivalin Genel Sanat Yönetmeni Nazlı Çevik Azazi ise “Masalİstanbul, Küçükçekmece Belediyesi için tasarladığımız, uluslararası bir festival. Dünyanın yanıp kavrulan birçok köşesi var. Gelen acı haberlerle hepimizin yüreği yanıyor. Konu olarak bu yüzden barışı seçtik.  Biz de masallarımızla bir umut olmak istedik. Küçükçekmece’nin sokaklarında, parklarında, meydanlarında barış masalları anlatalım istedik. Barış güvercinini Küçükçekmece’nin semalarında havalandırmak istiyoruz. Bize bu fırsatı sağlayan Başkan Kemal Çebi’ye teşekkür ediyoruz” dedi.

8 HAZİRAN’A KADAR ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR

Barışa olan ihtiyacın kendisini elzem bir şekilde hissettirdiği şu günlerde insanlığı umuda ve adalete davet edecek festival kapsamında, masal anlatıcıları; Küçükçekmece’nin parklarını, sokaklarını, meydanlarını ve kültür merkezlerini şenlendirecek. 8 Haziran’a kadar devam edecek festivalde, Küçükçekmece Kanarya Mahallesi, Selçuklu Park, Cennet Meydan, Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi, Tevfikbey Mahallesi Rafet Uçankuş Parkı, Seyir Parkı, Güzel Sanatlar Akademisi masallarla buluşma noktası olacak. Festivalde anlatıcılar, Küçükçekmece Belediyesi Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezi’nde özel çocuklarla buluşarak, rehabilitasyon öğrencilerine özel masallar anlatacak. Festival kapsamında, atölyeler, eğitimler, seminerler, konferanslar da düzenlenecek. KENT YAŞAM HABER MERKEZİ

Büyükçekmece’yi ıhlamur kokusu sardı Büyükçekmece’yi ıhlamur kokusu sardı

Editör: Editör Yazar