Deneyimli gazeteci Dilek Bozkurt, otizmli kızıyla birlikte karşılaştığı zorlukları ve sonunda tüm bu zorluklara göğüs gererek haber ajansı kurmaya kadar giden yolculuğunu anlatarak gençlere ilham kaynağı oldu.

BASIN EMEKÇİSİ

Uzun yıllar önce medya sektörüne giren, sektöre radyoculuk ile başlayan Dilek Bozkurt, üniversite eğitimini tamamladıktan sonra kültür sanat dergilerinde editörlük, redaktör olarak çalışmalar yaparken bir taraftan da eğitimci olarak çalışmış ve çeşitli gazetelerde haber editörlüğü yapmıştır.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki kadınların yaşadığı zorlukları bizzat yerinde tecrübe etmiş biri olan Bozkurt, deneyimlerini ve tecrübelerini yanına alarak İstanbul'a gelmiştir.

TÜM HAYAT KOCA BİR AKADEMİ

"Hep Öğrenci" felsefesiyle yaşam boyu öğrenmenin peşinden giden Bozkurt; oyunculuk, spikerlik sunuculuk eğitimi, yeni medya ve gazetecilik, iletişim bilimi üzerine aldığı eğitimlerle  sevdiği işi yapmaya yönelmiştir.

“PES ETME BUTONUM YOK”

Başarılı birçok işe imza atan Bozkurt,  radyoculuk döneminden  bu yana ülke çapında ses getiren önemli röportaj ve haberlere imza atmıştır.

2009 yılında dünyaya gelen kızının otizm tanısı almasıyla birlikte mesleğe ara vermek zorunda kalan Bozkurt; "Bu zor süreçte iyileşmek kolay olmadı, okuyarak ve sığındığım limanım kızımın dünyasında huzur bularak geçtim yolları, çoğu kişi kızım otizmli oldu diye sevindi, önümü kesmek için girişimlerde bulunanlar artık bir şey yapamaz o bitti diye hareket ettiler ama pes etme butonumun olmadığını bilmiyorlardı" dedi.

Medya sektöründeki kariyerini bir dönem rafa kaldırmak zorunda olan Gazeteci Bozkurt, o dönemlerde kızına daha iyi bir anne olabilmek için üniversitelerin ilgili bölümlerini okuyup "Çocuk Gelişimi" diplomasını almış  ve akabinde anaokullarının kızını okullarına kabul etmemesi sebebiyle  anaokulu devir almış ve işletmeciliğini yapmıştır.

Bu süreçte yine aynı zamanda uzaktan öğretimle eğitim hayatını yine sürdüren  Bozkurt yeni diplomalar ve sertifikalarla deneyimlerini bilgiyle birleştirmiştir. İstanbul Üniversitesi Aile Danışmanlığı  sertifika programına da katılan Bozkurt,  programı başarıyla bitirmiş ve sertifikayı almaya hak kazanmıştır.

Havuz başında çok sayıda beyazı tek başına döven siyahi Havuz başında çok sayıda beyazı tek başına döven siyahi

Felsefeye,  sosyolojiye, psikolojiye, edebiyata ilgi duyan Bozkurt bu alanda çok  okuma yapmakla birlikte medya sektörü ile bağını hiç koparmayarak, yerel ve ulusal yayın organlarında köşe yazarlığı yaparak tecrübelerini kamuoyu ile "ÖZGÜR RUH" adlı köşesinde paylaşmıştır.

OTİZMLE MÜCADELEYE DEVAM

Şimdilerde Beylikdüzü Otizmle Mücadele Derneği'nin Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Bozkurt; özel gereksinimli  çocuklar için ilgili projelerde yer alıyor,  özel gereksinimli bireylerin haklarından bahsederek, hak savunucusu ve aynı zamanda bir aktivist olarak toplumsal farkındalık oluşturarak bu alanda çalışmalar sürdürmektedir.

İş hayatında aldığı içerik editörlüğü, halkla ilişkiler, ikna teknikleri, reklamcılık, tasarım, proje yönetimi,  iletişim danışmanlığı  gibi eğitimleri harmanlayarak; gazeteciliğin amentüsü profesyonel kodları çelişkiye düşürmeyecek nitelikte konsept haberler,  özel röportajlar, görsel yönetmenlik bilginin doğruluğundan ve objektifliğinden ödün vermeden çalışmalar yaparak mesleğini devam ettiren Bozkurt; " Bağımsız Özgür Medya  Kuruluşu olan Bunehaber Gazetesi’ni kurmuştur.

DİDEN’İN HİKAYESİ…

Kendi medya ajansını kuran Bozkurt, bir yıldır kendi medya ajansı olan Diden Medya'dan çalışmalarını devam ettirmektedir.

"Diden Medya" nın isminin nereden geldiğinin çok sorulduğunu,  anlamının ne oldugunun çok dile getirildiğini ifade eden Bozkurt; " Kızımla adımın birleşimi Diden. Bu mücadeleye hayat veren o olduğu için ajansın adının başka olması düşünülemezdi" diyor. KENT YAŞAM HABER MERKEZİ

Editör: Editör Yazar