Silivri Belediyesi ve Silivri Kent Konseyi, 2021 yılında aramızdan ayrılan İrfan Ermiş anısına Oğuz Aral Sanat Galerisinde “Gönül Kervanı-Şiirle Geçen Bir Ömür” sergisi düzenledi.

Silivri’de uzun yıllar gazetecilik mesleğini sürdürmüş olan İrfan Ermiş’in 1981-1983 yılları arasında kendi el yazısıyla yazdığı şiirler ve tasarımlar, çocukları Ahmet Ermiş, Eren Ermiş ve Alparslan Ermiş tarafından gün yüzüne çıkarılarak sergilendi. Sergide usta yazar tarafından kaleme alınan eserler ziyaretçilerle buluştu. Sergide İrfan Ermiş’in hayatına dair video gösterimi de yapıldı.

ERMİŞ: BU ATMOSFERİ YAŞAMAK İNSANI GURURLANDIRIYOR

Sergi açılışında bir konuşma yapan Silivri Belediyesi Basın Yayın, Halkla İlişkiler ve Kültür Müdürü Eren Ermiş, “Şu ortamı görmek ve bu atmosferi yaşamak hakikaten insanı hem duygulandırıyor hem de gururlandırıyor. Çünkü biz gençlik çağlarından vefat ettiği süreye kadar olan zaman dilimi içerisinde bu ülkeye ve özellikle Silivri’ye hizmet eden bir şahsiyetin evlatlarıyız. Kendisinin bir evladı olmaktan elbette her zaman gurur duyduk. Bundan sonra da aynı şekilde olacak. O yazılarıyla, sözleriyle ve ifadeleriyle bezenen ‘Gönül Kervanı’ adıyla bizlere birçok eser bıraktı. Onların sadece küçük bir bölümünü burada sergiliyoruz. Babamı, Saygıdeğer İrfan Ermiş’i her zaman rahmet, minnet ve şükranla yad edeceğiz. Bu zamana kadar benzer programları icra edebilirdik ancak bunu kendimizi hazır hissettiğimiz zamana bıraktık. O da en nihayetinde bugünlere kadar geldi. Katılımlarınızdan dolayı her birinize şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

YILMAZ: MİNNET DUYUYORUM

Sergiyi ziyaret eden Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, “İrfan ağabeyle çok eski tanışıyoruz. Gazetecilik mesleğini zorluklara rağmen pes etmeden sürdüren, kendine has tarzıyla yazılar kaleme alan vatan sevdalısı bir insandı. Gönlünden geçenleri anlattığı şiirlerinden etkilenmemek mümkün değil. Allah rahmet eylesin.” dedi.

Sergiyi birçok siyasetçi, dernek başkanı, sanatsever ziyaret ediyor. KENT YAŞAM HABER MERKEZİ

Örgü tutkusuyla hayatı değişti Örgü tutkusuyla hayatı değişti

İRFAN ERMİŞ KİMDİR?

13 Mart 1960 tarihinde Samsun’un Ladik ilçesinde doğdu. İlkokul sonrasında Ladik Akpınar Öğretmen Okulunu kazandı ancak aile büyüklerinin çiftçilikle uğraşması nedeniyle 1.sınıfta bırakmak zorunda kaldı. 1980 darbesinden hemen sonra Posof’ta geçen 20 aylık askerlik görevini tamamladı. Askerlik esnasında duygularını ifade ettiği şiirlerini kaleme aldı. 1983 yılında Ankara’da Türk destanlarına yönelik yayınların bulunduğu bayiliklerde çalıştı. Bir yandan parke mesleğini sürdürürken, diğer yandan yazarlığa duyduğu ilgiden dolayı İzmir’de Yeni Asır Gazetesinde muhabirlik yaptı. Ankara, Samsun, İzmir ve İstanbul’da yaşadığı süre boyunca parke sektörü ve gazetecilik mesleğini sürdürdü. Samsun’da Ortadoğu gazetesi, İstanbul’da Yeniçağ, Günboyu ve Yenişafak gazetelerinde haberleri yayınlandı. 1996 yılında Hürbakış gazetesinde “Gönül Kervanı” adlı köşe yazılarını okurlarıyla buluşturdu. 1998-1999 yıllarında Yurt gazetesi ve Meydan gazetelerinin kuruluşunda yer aldı. 2001-2002 yıllarında Trakya Ekspres gazetesi Silivri temsilciliği yaptı. 2003 yılında Yörünge Gazetesi’ni kurdu. Silivri merkezli başlayan yayın hayatı İstanbul 3’üncü bölgeye yayıldı. Edirne ve Çorlu’da temsilcilikler açtı. 2011 yılında günlük periyotlarla okurlarına ulaştırdı. 2014 yılında Silivri Kasaba gazetesinin kuruluşuna öncülük etti. Yine aynı yıl akciğer kanseri tanısı konuldu ve tedaviye başladı. 2014-2021 yılları arasında 7 yıl boyunca yakalanmış olduğu rahatsızlıkla mücadele ederken, yazılarını sürdürdü ve mesleğini bırakmadı. 2019 yılında “Hayatı Bırakma” adlı kitap yazarak hastalıkla mücadelesini anlattı. 2 Temmuz 2021 tarihinde sabah 06.00 sıralarında yaşama veda etti. Dünyaya geldiği Samsun Ladik’in yıllarına, dağlarına, yaylalarına şiirleri sözleri bulunsa da ‘Ölürsem beni Silivri’ye gömün’ vasiyetinden dolayı Silivri Alipaşa Yeni Mezarlığa defnedilmiştir. İrfan Ermiş, 5 çocuk babasıdır.

Editör: Editör Yazar